Ekrem İmamoğlu’nun 'değişim' sitesi yayına girdi: 'CHP’de değişim, Türkiye’de değişim, iktidar için değişim...'

Ekrem İmamoğlu’nun 'değişim' sitesi yayına girdi: 'CHP’de değişim, Türkiye’de değişim, iktidar için değişim...'
Yayınlanma:
A+ A-
Seçimlerin ardından 'değişim' diyen İmamoğlu, 'değişim manifestosu'nu duyurdu. Manifestoda, "CHP’de başlayacak kararlı bir değişim iradesi; muhalefet evrenini büyütme iradesi ortaya çıkaracaktır" denildi: "CHP’de değişim, iktidar için değişim..."

Artı Gerçek - Mayıs seçimlerinin ardından CHP içerisinde 'değişim' talebini dillendiren ilk isim olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'değişim manifestosu'nu duyurdu.

iktidaricindegisim.org adresli sitede 'değişim' çağrısı yapılan manifestoya yer verildi. Manifestoda, "CHP’de başlayacak kararlı bir değişim iradesi; politik tutumları sorgulamayı ve parti içi demokrasiyi kurumsallaştırmayı başardığı ölçüde muhalefetin genelinde bir yenilenme ve muhalefet evrenini büyütme iradesi ortaya çıkaracaktır" denildi.

'CHP’DE DEĞİŞİM, TÜRKİYE’DE DEĞİŞİM, İKTİDAR İÇİN DEĞİŞİM...'

İmamoğlu ve ekibinin, bir süredir üzerinde çalışılan ‘değişim manifestosu’nu kamuoyuyla paylaşması bekleniyordu.

İmamoğlu'nun, CHP’de değişim talebi farklı bir boyut kazandı. İmamoğlu’nun talimatıyla hazırlanan iktidaricindegisim.org sitesi yayına girdi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İmamoğlu, "Değişime davet: CHP’de değişim, Türkiye’de değişim, iktidar için değişim sürecine katılımınızı, görüş ve önerilerinizi bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

İmamoğlu'nun paylaşımında ayrıca, kendi kişisel sitesinin ve 'değişim' sitesinin linkleri de yer aldı. ‘iktidaricindegisim.org’ isimli sitede vatandaşlardan ‘değişimle’ ilgili görüş ve önerilerini bildirmesi bekleniyor.

Sitedeki metinden öne çıkan ifadeler şöyle:

"Devletin dejenere edildiği son yıllarda Türkiye’nin muhalif partileri demokrasinin korunmasında yetersiz kaldılar. Oysa ki siyasi partiler demokrasinin asli bekçileridir; demokrasiyi koruma ve geliştirme sorumlulukları vardır. Muhalefet vatandaş için sadece bir alternatif değil, aynı zamanda demokrasi için vazgeçilmez bir denge ve denetleme unsurudur.

Türkiye’nin değişim fırsatı kaçırıldı. Muhalif seçmenin değişim talebi karşılanamadı. Rejimi değiştirecek güven ve umut tesis edilemedi. Ekonomik krizin yakıcı etkileri nedeniyle iktidarın en zayıf olduğu koşullarda hem parlamento hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri kaybedildi. Sonuçta değişim talep eden kesimlerde çok büyük bir hayal kırıklığı ve umutsuzluk ortaya çıktı.

Bu büyük mağlubiyetin sorumluluğunu hiçbir biçimde seçmene yükleyemeyeceğimiz gibi, yarınları adına kaygı duyan her vatandaşın gördüğü bu yalın gerçeği kabul etmeden ve yenilginin nedenleriyle yüzleşmeden gelecek için sağlıklı değerlendirmeler yapamayız.

Muhalefette değişimin anahtarı Cumhuriyet Halk Partisi’dir. CHP’de başlayacak kararlı bir değişim iradesi; politik tutumları sorgulamayı ve parti içi demokrasiyi kurumsallaştırmayı başardığı ölçüde muhalefetin genelinde bir yenilenme ve muhalefet evrenini büyütme iradesi ortaya çıkaracaktır."

KILIÇDAROĞLU, GRUP TOPLANTISINDA 'DEĞİŞİM'E DEĞİNMİŞTİ

Sitenin bugünkü CHP grup toplantısından sonra yayına girmesi dikkati çekti. Bugün partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, CHP içindeki değişim taleplerini, şu sözlerle değerlendirmişti:

'BÜYÜK DEĞİŞİMİ ZATEN BAŞLATMIŞIZ DEMEKTİR'

"Değişim ve liderlik meselesine gelelim şimdi. Bir kere bizler 25 milyon insanla birlikte, çıkarsız, parasız sadece ama sadece hakkın yanında olmak için bir araya gelen bir koalisyon kurduysak, başörtülüsü, başı açığı, seküleri, Atatürkçüsü, milliyetçisi bir araya gelebildiysek büyük bir değişimi zaten başlatmışız demektir.

Ama biz toplum olarak neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz. Değişen şeyler yüzde 20'lerden yüzde 48'lere ulaşan kitlelerdir. Değişen şeyler asla görüşülemez denen cenahlarla görüşmek, ittifak yapmaktır. Bugün bu değişimi yaparak 25 milyonu davamıza kattık, yarın 25 milyonu davamıza katacağız. 25 milyonu bir araya getirme başarısı sadece bana, lidere ait değil.

'HİÇBİR ZAMAN BİR LİDERİN GÜDÜMÜNDE OLMAYACAK'

Gelecekte bu partinin elbette başka liderleri olacaktır. O zaman da bugün de ben aynı kalacağım. Bugün CHP lideri olmam ya da olmamam hiçbir şey değiştirmez. Çünkü biliyorum ki Saray saltanatı karşısında halk olarak hep beraber durup, mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tüm yoldaşlarımın şunu akıllarından çıkarmamalarını isterim. Ben CHP'nin başında olsam da olmasam da birleştirdiğimiz bu 25 milyonluk demokrasi kitlesi hakkın yanında duranların kitlesi olacak ama hiçbir zaman bir liderin güdümünde olmayacaktır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar