Erdoğan: AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz

Erdoğan: AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü'nün, Türkiye'ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yerine getirme çağrısına tepki gösteren Erdoğan, bir kez daha 'gerekirse yolları ayırırız' mesajı verdi. AB için "Türkiye'den kopma gayretinde" dedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 16-20 Eylül tarihleri arasında ABD'ye ziyarette bulunacak olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, hareketinden önce gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarında Avrupa Birliği, Karabağ sorunu ve Merkez Bankası rezervleri vurgusu öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle:

İLK GÜN GENEL KURULDA HİTAP EDECEĞİM: Az sonra Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York'a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150'den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD'de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak. Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül salı günü Genel Kurula hitap edeceğim. bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız. Dünya 5'ten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz.

MERKEZ BANKASI BRÜT REZERVLERİ 22 MİLYAR DOLAR ARTTI: Sadece son 3 ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. MB'nin toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası'nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan bir başka örneğidir. Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor. Son 21 yıldır olduğu gibi sadece işimize bakıyoruz. Bundan sonra da aynı hassasiyet ile çalışmaya devam edeceğiz.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GERİLİMİ: Şu anda bizim öncülüğümüzde 3'lü bir görüşme teklfiimizi kendilerine ilettik. Biz 4'lü bir teklifte bulunduk. Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik.

İSVEÇ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI: Batı 'İsveç, İsveç, İsveç' diyor. Biz de diyoruz ki parlamentomuz karar vermedikten sonra evet veya hayır dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç'in üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yasayı hazırlamak yetmez, yasayı uygulamak gerekir. Kalkıp da teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa, bunlar görevini yerine getirmiyor demektir.

AB TÜRKİYEDEN KOPMA GAYRETİNDE: Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. Bu gelişmeler karşısında değerlendirmemizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar