Erdoğan başörtüsü için Kabine toplantısını işaret etti: Anayasa teklifimizi getireceğiz

Erdoğan başörtüsü için Kabine toplantısını işaret etti: Anayasa teklifimizi getireceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan başörtüsüyle ilgili olarak bugün gerçekleşecek Kabine toplantısına işaret etti ve "Anayasa teklifi değişikliğimizle bu temel hak özgürlüğünü anayasal güvence altına alma teklifimizi getireceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışına yönelik olarak, "Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok ki. Eğer samimi ve dürüstsen gel Anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım" dedi. Erdoğan anayasal değişiklik için de bugün gerçekleşecek Kabine toplantısını işaret etti ve "Anayasa teklifi değişikliğimizle bu temel hak özgürlüğünü anayasal güvence altına alma teklifimizi getireceğiz" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyleri:

"Kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara, siyasi baskılardan altyapı eksikliklere kadar pek çok sorun vardı ülkemizde. Üniversite girişlerine kurulan ikna odaları, ah ah, dereceye girip ödül alan ama sahneden ağzı kapatılarak indirilen genç kızların görüntüleri utanç sahneleri olarak hafızalara kazınmıştı. Kızlarımızın ağzını kapatmak, okula sokmamak gibi uygulamalara tabii tuttular. Ben kızımı imam hatipten almak durumunda kaldım, bir başka imam hatibe, arkadaşımın müdürü olduğu bir ilde almak zorunda kaldım. Şimdi böyle bir derdimiz yok. Artık hocalarımız arasında başörtülüler var mı, öğrencilerimiz rahat rahat gidebiliyor mu? Bütün bunlarla beraber artık emniyette, silahlı kuvvetlerde, hakim, savcı başörtülü olarak görev yapabiliyor mu? Asıl özgürlük budur beyler. Diyorlar ki hak ve özgürlük, uygulamayı göster önce, ne yaptınız? Tekme tokat dışarı attın. İkna odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak bu odalara aldılar. Bunları gördük. Burası halkının yüzde 99'u Müslüman olan ülke. Burada bunları yaptınız. Şimdi özgürlük var."

'YURT TALEBİ YOK'

"Hatırlayın, harç meselesi. Harçlardan dolayı öğrenciler sürekli boykotlar boykotlar... Harçları biz kaldırdık. Şu anda öğrencilerin harç diye bir sorunu yok. Bitti o iş. Mevcut yükseköğretim yurtları taleplere cevap veremiyor diye bağırıp durdular. İnsaf edin ya. Şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli öğrenci yurtlarımız var. İhtiyaçlara rahatlıkla cevap verir haldeyiz. Talep yok. Bu noktaya geldik."

"Şimdi Meclis'e bugün inşallah Kabine toplantımız var. Anayasa teklifi değişikliğimizle bu temel hak özgürlüğünü anayasal güvence altına alma teklifimizi getireceğiz. Hadi bakalım. Çünkü yasal düzenlemeye ihtiyaç yok ki. İhtiyaç yokken çıktı yasal düzenleme yapalım dedi. Senin yanında hiç hukukçu yok mu. Bu işler aşıldı artık. Eğer samimi ve dürüstsen gel Anayasa değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.”

"(Üniversitelerde) Zaman zaman mağduriyetlere yol açan Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'ni özgürlükçü bir bakış açısıyla değiştiriyoruz."

“Kadınlarımıza yükseköğretimde yeni bir kapı açıyoruz, 35 yaş üzerindeki kadınlarımız için ön lisans ve lisans programlarında ek kontenjan tanımlayacağız."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar