Erdoğan, Şırnak'ta: Muhalefet, sufleyi başka yerden alıyor

Erdoğan, Şırnak'ta: Muhalefet, sufleyi başka yerden alıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2020 19:19
A+ A-
'Eğer eksik ve aksaklık varsa Türkiye Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı burada.'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Şırnak 7. Olağan İl Kongresi'nde muhalefeti hedef aldı. "Kapalı kapılar arkasında siyaset yapmak kolay" diyen Erdoğan, "Milletimizle kucaklaşmadan insanımızın gönül sıcaklığını hissetmeden siyaset yapıyorum diyenler, sufleyi sizden değil, başka yerden alıyor" iddiasında bulundu.

AKP İl Kongrelerinin ilkini Şırnak'ta gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iç siyasete ve Ermenistan- Azerbaycan arasındaki çatışmalara ilişkin konuştu.

Muhalefetin halktan uzak durduğunu öne süren Erdoğan, "Kapalı kapılar arkasında siyaset yapmak kolay. Milletimizle kucaklaşmadan insanımızın gönül sıcaklığını hissetmeden siyaset yapıyorum diyenler, sufleyi sizden değil, başka yerden alıyor" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Yalanla, iftirayla, imayla siyaset yapanların halktan uzak durmalarının sebebi bu sığ üsluplarının yüzlerine vurulacağını bilmeleridir" dedi.

'ŞIRNAK, RASTGELE BİR TERCİH DEĞİLDİR'

"AK Parti'nin ilk il kongresi için Şırnak'ı belirlememiz rastgele bir tercih değildir" diyen Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Kongremizin ilk durağı olarak Ahmedi Hani'nin, El Cezire'nin şehrini seçmemiz dünyaya da bir mesajdır. Irak'ta, Suriye'de, Balkanlar'da şu anda Libya'da, Karabağ'da yaşananlar bize ayrımcılığın nasıl kan ve gözyaşından başka bir netice göstermediği göstermiştir."

'ERMENİLER YİNE BOZDU'

"Biz niye Azerbaycan'da varız? Minsk 3'lüsü deniliyor; ABD, Rusya, Fransa... Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenilere her türlü silah desteğini veriyorlar. Bütün bunlar yapılırken, Azeri kardeşlerimiz Ermenilere karşı çok ciddi bir mücadelenin içindeler. Bu mücadeleyi neden veriyorlar? Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını Ermenilerden kurtarmak için bu mücadeleyi veriyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir? 30 yıldır ABD, Rusya, Fransa kalkıp bu müzakereyi bitirmedi, Azeri kardeşlerimizin topraklarını kendilerine vermediler. Şimdi de işgal altındaki bu toprakları kurtarma mücadelesi veriyorlar."

"Libya aynı şekilde. Orada da Wagner denilen Rusların paralı askerleri var. Bu paralı askerlerle Libya'da Libyalı kardeşlerimize karşı Hafter'e destek veriyorlar. Ne işiniz var diyorlar, biz zulüm neredeyse oradayız. Suriye'de ne işiniz var diyorlar; 911 km sınırımız var. Bu niye birilerini rahatsız ediyor? Orada da varız, olacağız. ABD'nin 24 üssü var. 11 bin km'den gelip üs kurmasının anlamı ne? 3 bini aşkın TIR silah, araç gereç getiriyor; hayırdır ne işin var burada? Ama dünya, batı şu anda Azerbaycan'ın yanında değil. Ateşkes ilan edildi ama Ermeniler yine bozdu. Bütün bu gerçekler ortadayken batı ses çıkarmıyor. Türkiye ses çıkarınca, 'hiç de sessiz durmuyor' diyorlar; durmayacağız."

"Şırnak'ın bir tarafı Irak, bir tarafı Suriye. İki tarafta da yaşayanlar hangi inanca, hangi meşrebe sahip olursa olsun bizim binlerce yıllık kardeşimizdir. İstismarcı terör örgütleri veya rejimlerin yol açtığı acılar yaşanıyor. Terör örgütleri sizin hayallerinizi istismar ederler, gerçekte ama coğrafyamızda, kültürümüzle ilgisi olmayan kendi çıkarları için burada olan ülkeler için çalışıyor. Kanı dökülen, canı yanan biziz ama kazanan başkaları. Böyle bir çarpıklığa nasıl göz yumabiliriz?"

'EKSİK VARSA CUMHURBAŞKANI VE AKP PARTİ GENEL BAŞKANI BURADA'

"Herkes için demokrasi, herkes için kalkınma diyerek hizmet ediyoruz. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması için ne yaptıysak Şırnak için de onu yaptık. Türkiye'nin diğer 80 vilayetinde ne varsa, sizde de mevcut değil mi? Eğer eksik ve aksaklık varsa Türkiye Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı burada. Size hem demokrasi, hem kalkınma anlamında en küçük ayrımcılık yapılıyorsa, failinden hesabını sormak boynumun borcudur."

'İPLERİ NEREYE BAĞLIYSA ORAYA GİDER'

"Türkiye'de bunlar yaşanırken, sınır komşularımızda durum nedir? Şırnak'ı Iraklaştırmak, Suriyelileştirmek için uğraşanlar bu gerçekleri görmüyor mu? Onların derdi size daha müreffeh bir hayat sağlamak değil ki? Onların derdi el altından verilen ajandada yazılanları uygulamaktır. Dağda terörist olarak gezenin de, şehirde siyasetçi olarak dolaşanın da hiçbirinin de ne Şırnak için ne Türkiye için bir hayali vardır. Hepsi de ipleri nereye bağlıysa oraya gider."

Öne Çıkanlar