Erdoğan: Üniversiteler uzaktan eğitim yapacak, KYK yurtlarına depremzedeler yerleştirilecek

Erdoğan: Üniversiteler uzaktan eğitim yapacak, KYK yurtlarına depremzedeler yerleştirilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm üniversitelerin ikinci yarıyıl tatil edildiğini belirterek, "Eğitimlerine uzaktan devam edecekler. Tüm KYK yurtlarına depremzedeler yerleştirilecek" dedi. Erdoğan'ın para yardımlarının AFAD'a yapılmasını istemesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 10 ili etkileyen deprem sonrası bugün Diyarbakır'da incelemelerde bulunuyor. Ankara'dan Diyarbakır'a geçen Erdoğan, tüm üniversitelerin kapatıldığını ve uzaktan eğitim verileceğini söyledi. Üniversite yurtlarına depremzedelerin yerleştirileceğini açıklayan Erdoğan, askere alımlarda ise mart ve nisan ceplerinin mayıs ayına ertelendiğini duyurdu.

Maraş merkezli depremlerde yüzbinlerce binanın oturulamaz halde olduğunu söyleyen Erdoğan, 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremin gündüz meydana gelmesinin can kayıplarını nispeten azalttığını ifade etti.

Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

CAN KAYBI 21 BİN 43 OLDU, YARALI SAYISI 80 BİN 97: 1999 depreminden 3 kat daha büyük ve 3 kat daha yıkıcı bir deprem. Arazilerde oluşan yarıklar, karayollarını ve demiryollarını büken kaymalar depremin şiddetinin işaretidir. İkinci deprem gündüz yaşanması nedeniyle nispeten daha az can kaybına yol açtı. Yıkılan binaların yanı sıra yüz binlerce bina oturulamaz hale gelmiştir. Deprem bölgesinde can kaybı 21 bin 43'e ulaşmıştır. 80 bin 97 insanımız yaralanmıştır. Şehirlerimizin bir kısmında arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı, bir kısmında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Çalışmaların sonlandığı yerlerdeki ekipleri yıkımın ağır olduğu yerlere aktarıyoruz.

HIZLA ENKAZ KALDIRMA VE İNŞA ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK: Aksaklıkları tespit edip, gereken talimatları verdik. Buradaki çalışmaları bitirerek enkaz altında hiçbir vatandaşımızı bırakmayacağız. Ardından hızla enkaz kaldırma ve inşa faaliyetlerine başlayacağız. 1 yıl süre bekliyorum, 1 yıl içinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. 100 milyar ayırmış durumdayız. Biz vatandaşımızı darda, yoklukta bırakmadık. AFAD'ımızla, Kızılay'ımızla, sivil toplumumuzla topyekun deprem seferberliği içindeyiz. 160 bin personel 10 ilimizde bilfiil çalışıyor. Maalesef bazı odaklar; siyasi parti, STK'lar, ahlaksızca, edepsizce saldırının peşinde.

TÜM ÜNİVERSİTE YURTLARINA DEPREMZETDELER YERLEŞTİRİLECEK: Çadır kentlerimizin yanı sıra konteyner ve prefabrik yapıların kurulumuna başladık. Başka illere gitmek isteyen depremzedeleri otellere, yurtlara, misafirhanelere yerleştiriyoruz. Üniversitelerimizin tamamının KYK'ye ait yurtlarını bu işler için kullanacağız. Yaz mevsimine kadar üniversiteleri tatil ediyoruz, uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler.

CELPLER ERTELENDİ: Mart ve nisan celpleri mayısa ertelenmiştir. 13 bin askerimizin celpleri mayısa ertelenerek böyle bir ertelemeyi gerçekleştirdik.

NAKDİ YARDIMI AFAD'A YAPIN: Nakdi yardımda bulunmak isteyenlerin bunu AFAD üzerinden gerçekleştirmeleri en isabetlisidir. Milletimizi dolandırmaya teşebbüs edecek kadar alçaklar çıkabiliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar