Eski AYM Raportörü: Olası yasa değişikliğiyle özgürlüklerin ve laikliğin kısıtlanması süreci hızlanır

Eski AYM Raportörü: Olası yasa değişikliğiyle özgürlüklerin ve laikliğin kısıtlanması süreci hızlanır
Yayınlanma:
A+ A-
CHP’nin ‘başörtüsü’ teklifine dair konuşan Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Ali Rıza Aydın, ‘CHP, anayasa değişikliği yerine yasa değişikliği öneriyor’ dedi.

Artı Gerçek-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsüne yasal güvence getirilmesi teklifi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anayasal düzenleme çağrısı yapmasıyla başlayan tartışma devam ediyor.

Eski Anayasa Mahkemesi (AYM) raportörü Ali Rıza Aydın, öneriyi “laiklik” vurgusu yaparak eleştirdi. Aydın, üniversitelerde türban serbestisi öngören 2008’deki anayasa değişikliğine ve AYM’nin söz konusu değişikliği Türkiye’nin laik yapısının vurgulandığı anayasanın ikinci maddesine aykırı bularak iptal etmesine işaret etti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre tartışmanın, “2008’deki kararın başka bir sahnesi olduğunu” kaydeden Aydın, “CHP, anayasa değişikliği yerine yasa değişikliği öneriyor. Aslında yapılan, yasa değişikliğiyle anayasanın ikinci maddesinin değiştirilmesi, dolaylının dolaylısı bir yolla laik hukuk devletine müdahale edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır” vurgusu yaptı.

2008’den bu yana “anayasa ve toplum tarafından güvence altına alınmış laikliğin ortadan kaldırıldığını, dinin devlete, siyasete, hukuka, eğitime, toplumsal yaşam tarzına sokulduğu dönemin yaşandığını” kaydeden Aydın, “AKP; ‘anayasa değişikliği’ derken baştan beri siyasal İslam ile olan barışıklığını ve niyetini artık anayasaya yazmak gerekir demeye getiriyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜRLÜĞE SINIRLAMA’

Son dönemde yaşanan yasaklar ve toplumun çeşitli kesimlerinin hedef alınmasına değinen Aydın,“Olası yasa değişikliğiyle özgürlüklerin ve laikliğin kısıtlanması süreci hızlanır. Kadın, çocuk, toplumsal cinsiyet, sanat, düşünce ve basın özgürlükleri, bütünüyle dinsel özgürlük ideolojisiyle sınırlandırılmış olacak. Hatta bir kısmı dinsel yasaklar kapsamına rahatlıkla sokulabilecek” dedi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar