Gizli tanıklık hukuka ne kadar zarar veriyor?: HDP'nin araştırma önerisi Meclis'te reddedildi

Gizli tanıklık hukuka ne kadar zarar veriyor?: HDP'nin araştırma önerisi Meclis'te reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Önergeyi açıklamak üzere söz alan Filiz Kerestecioğlu, Kobanî kumpas davası ve HDP kapatma davalarındaki 'gizli tanık' uygulamalarına değinerek, "Sıkıyönetim mahkemelerinden bu yana görmediğim uygulamalar" dedi. Öneri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Artı Gerçek - HDP’nin “gizli tanıklığın hukuka verdiği zararların araştırılması” önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, "Kobani kumpas davasının temmuz ayındaki duruşmalarından birinde gördük ki tanıkları almışlar cumartesi, pazar günü dinlemişler. Sonra da duruşmada ‘Tanıkları dinledik biz’ diye arkadaşlarımızın karşısına çıktılar, ses kaydı dinletmeye çalıştılar. Gerçekten hukukçu olanlara soruyorum; soru sorulamayan tanık olur mu? Karşınızda olmayan tanık olur mu" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, HDP’nin “gizli tanıklığın hukuka verdiği zararların ortaya çıkarılması” amacıyla daha önce verdiği araştırması önergesinin önergenin diğer önergelerin önüne alınması önerisi görüldü.

'SIKIYÖNETİM MAHKEMELERİNDEN BERİ GÖRMEDİĞİM UYGULAMALAR'

HDP Grubu adına, önergeyi açıklamak üzere Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu söz aldı. Kerestecioğlu, Kobani kumpas davası ve HDP kapatma davalarında "sıkıyönetim mehkemelerinden bu yana görülmeyen uygulamalarla karşılaştığını" belirterek şöyle konuştu:

“Kobani kumpas davasında ve HDP kapatma davasında da çokça gizli tanık beyanı gördük. Örneğin Kobani kumpas davası; yani davanın da duruşma görmenin de karşılıklı atışmanın da bir adabı vardır ya. Ben gerçekten sıkıyönetim mahkemelerinden beri görmediğim uygulamalarla karşılaşıyorum bu davalarda. Kobani kumpas davasının temmuz ayındaki duruşmalarından birinde gördük ki tanıkları almışlar cumartesi, pazar günü dinlemişler. Sonra da duruşmada ‘Tanıkları dinledik biz’ diye arkadaşlarımızın karşısına çıktılar, ses kaydı dinletmeye çalıştılar. Gerçekten hukukçu olanlara soruyorum; soru sorulamayan tanık olur mu? Karşınızda olmayan tanık olur mu? ‘Tanıkları saklasak da mı dinlesek, saklamasak da mı dinlesek’ tutumu içindeler.”

'GİZLİ TANIKLIK, BİR FETÖ YÖNTEMİDİR'

CHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ise gizli tanık uygulamasının bir 'FETÖ' uygulaması olduğunu ve FETÖ'yle mücadelenin ise tutuklamalarla değil gizli tanık uygulamasını terk etmekle olacağını şu sözlerle dile getirdi:

“Bir zamanlar bir savcınız vardı; el üstünde tutulan, zırhlı araçlarla dolaştırılan, koruma ordusunun koruduğu çok önemli bir savcınız vardı. E malum, adı hemen hatıra geldi, Zekeriya Öz. Zekeriya Öz, takip ettiği davaların hepsine gizli tanık yerleştirdi. Hatta o kadar ileri gitti ki müştekiden bile gizli tanık üretti. Şimdi, sözüm ona FETÖ'yle mücadele ediliyor. FETÖ'yle mücadele, sadece FETÖ'cüleri tutuklamakla olmaz: FETÖ anlayışını, FETÖ yöntemini terk etmekle olur. İşte bu gizli tanıklık, bir FETÖ yöntemidir ve bu süreçte bütün siyasi davalarda bu FETÖ yöntemi uygulanarak o siyasi davaların birçoğuna gizli tanık yerleştirilmiştir.”

'ÖNERİYE OLUMLU OY VERİN, 'FETÖ' ANLAYIŞINI TERK ETTİĞİNİZİN İSPATI OLSUN'

Gizli tanığın yargı sürecinde hiçbir zaman kullanılmaması gereken bir uygulama olduğunu ifade eden Bingöl, Avrupa'dan örnekler vererek gizli tanık uygulamasına hangi durumlarda başvurulduğunu anlattı:

“Avrupa'nın bazı ülkelerinde gizli tanıklık müessesesi var. Örneğin Almanya'da çok sınırlı kullanılıyor, o da nerede? Suç örgütleri söz konusu olduğunda, o örgütlerle ilgili kullanılıyor. Türkiye'de sadece ve sadece suçlu yaratmak, haksız yere insanları kesinlikle tutuklatmak, ceza vermek adına birileri tarafından oluşturuluyor ve gizli tanıklık müessesesi sadece siyasi amaçla kullanılıyor. Fakat bu, mutlaka tespit edilecektir. Sizin için bir fırsat; bu FETÖ yöntemini terk etmek istiyorsanız HDP'nin grup önerisine olumlu oy verin, en azından sadece FETÖ'cüleri tutuklamanın dışında bu anlayışı terk ettiğinizin de bir ispatı olsun. Siz de rahatlayın; bu anlamsız, bu çirkin uygulama da son bulsun.”

HDP'nin önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Ayrıca HDP'nin, "HDP'nin kapatılmasına yönelik dava", CHP'nin "askeri hastaneler", İyi Parti'nin, "çocuklarda görülen nadir hastalıklarda ilaçlara erişim" konularındaki grup önergelerinin bugün görüşülmesi önerileri de kabul edilmedi. (ANKA, AA)

Öne Çıkanlar