HEDEP Milletvekili Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu: Yurt dışı yasağı kaldırılmadı

HEDEP Milletvekili Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu: Yurt dışı yasağı kaldırılmadı
Milletvekili seçilen HEDEP Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu hakkında açılan davada yargılanmanın durdurulmasına karar verildi. Mahkeme, uygulanan yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbirini ise kaldırmadı.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Halide Türkoğlu hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDÎ-DER) ve Özgür Kadın Kongresi'ne (KJA) üyeliği ile katıldığı eylem ve etkinlikler nedeniyle 'terör örgütü üyesi olmak' iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü.

Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmasıyla yeniden başlanan yargılamada Türkoğlu’nun katılmadığı duruşmada, avukatı Resul Temur hazır bulundu. Mahkeme Türkoğlu hakkında yargılamanın durdurulmasını değerlendirmek üzere İl Seçim Kurulu’ndan istenen Türkoğlu’nun milletvekili seçilip seçilmediğine dair belgelerin geldiğini bildirdi.

YARGILAMANIN DURDURULMASI TALEBİ

Yargılamanın durdurulup durdurulmayacağı kararının bir önceki duruşmada, gelecek cevaba göre karara bağlanması yönündeki ara kararı hatırlatan Türkoğlu'nun avukatı Resul Temur, müvekkilinin 14 Mayıs seçimlerinde Diyarbakır milletvekili seçildiğini anımsattı. Müvekkilinin vekil seçilmesiyle Anayasa'nın 83'üncü maddesinde düzenlenen yasama dokunulmazlığı kazandığı belirten Temur, Anayasa'nın 83'üncü maddesi kapsamında müvekkili hakkında sürdürülen yargılamanın durdurulmasını istedi.

SAVCI CEZA İSTEMİYLE MÜTALAA VERDİ

Yargılamanın durdurulması talebinin reddini isteyen iddia makamı ise mahkemeye mütalaasını sunarak, Türkoğlu'nun "örgüt üyeliği" suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı söz alan Türkoğlu'nun avukatı Temur, bir kez daha yargılamanın durdurulmasını talep ederek, mahkeme aksi kanaate ise mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu.

MAHKEME YARGILAMAYI DURDURDU

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, Anayasa'nın 83'üncü maddesi kapsamında Türkoğlu'nun yargılanmasının durdurulmasına, uygulanan yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbirinin ise devamına karar verdi. (MA)

Öne Çıkanlar