İddia: İnce 'Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor' dedi

İddia: İnce 'Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı adayı olduğu 2018 seçimlerinden sonra "Adam kazandı" mesajını gönderdiği gazeteci İsmail Küçükkaya: İnce, ikinci turda "Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor'' dedi.

Artı Gerçek - Muharrem İnce'nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi'nin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundaki tavrı muammaya dönüştü. Partinin çok sayıda üyesinden Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması gelirken, İnce'nin kendisinin ''Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor'' dediği ileri sürüldü.

Söz konusu kulis, İnce'nin cumhurbaşkanı adayı olduğu 2018 seçimlerinin gecesinde kamuoyu önüne çıkmaması sonrasında ertesi sabah Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için "Adam kazandı" mesajını gönderdiği gazeteci İsmail Küçükkaya'ya ait.

'ÇEKİLDİĞİMİZDE HANGİ NOKTADAYSAK...'

Küçükkaya, bu sabahki Halk TV yayınında, İnce’nin ikinci tur seçimlerine “tarafsız kalma” fikrini değiştirmek için CHP’li belediye başkanları Zeydan Karalar, Hasan Akgün ile Tanju Özcan devreye girdiğini aktardı. Küçükkaya, Karalar'ın İnce ile görüşmesinde demokrasi adına Kılıçdaroğlu'na destek istediğini ancak İnce'nin ''Kılıçdaroğlu'na oy vermek içimden gelmiyor'' dediğini söyledi. İnce'nin, "[Adaylıktan] Çekildigimizde hangi noktadaysak oradayız. Açık bir destek bildirmeyeceğiz" dediği belirtildi.

Memleket Partisi'nin dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında ikinci turda tarafsız kalma kararı aldığı belirtilmişti. Ancak İnce'den de partiden de bu karar hakkında resmi bir açıklama yapılmamıştı.

ESENYURT İLÇE BAŞKANLIĞI 'AYRILDI'

Bu iddianın yayıldığı saatlerde, Memleket Partisi'nin İstanbul Esenyurt İlçe Başkanlığı, CHP İstanbul İl Örgütü Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ortak basın açıklaması yaparak ikinci turda oy birliği ile Kılıçdaroğlu'na destek verme kararı aldıklarını açıklamıştı.

SELVİ: ERDOĞAN İNCE'Yİ ARADI

Öte yandan, İnce'nin adaylıktan çekilmesi ve geçirdiği sağlık sorunları sırasında Erdoğan'da bir telefon aldığı da öne sürüldü. Hürriyet gazetesinin iktidara yakınlığıyla tanınan yazarlarından Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde, İnce'nin adaylıktan çekilmesi sırasında sadece kendisinin değil "linç kampanyasından etkilenen" annesinin de sağlık sorunları yaşadığını aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı adaylığından çekilme kararı üzerine Muharrem İnce’yi aramıştı. İnce’yi Kılıçdaroğlu da aramıştı. Muharrem İnce’nin yakın çevresine, iki liderle görüşmesine ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptığı söyleniyor. “Erdoğan aradı. Annemin hasta olduğunu öğrenmiş. Geçmiş olsun, dedi. Annen için ne yapabilirim, diye sordu. Senin için ne yapabilirim, diye sordu. Kemal Bey aradı beni bir gün sonra, Tandoğan mitingine davet etti.” İşte iki lider, iki farklı yaklaşım." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar