İddia: İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı için anket yapacak

İddia: İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı için anket yapacak
Yayınlanma:
A+ A-
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mesafeli duran İYİ Parti'nin, adayın 'halka ve partilerin tabanlarına sorularak' belirlenmesi önerisini masaya getirmeyi planladığı iddia edildi.

Artı Gerçek-Altılı Masa, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğiyle 26 Ocak’ta bir araya gelecek. Akşener, perşembe günü, toplantı gündem önerilerini almak için liderler turuna çıkacak. Akşener’in bu ziyaretlerinde aday belirleme yöntemi konusunda görüş alışverişinde bulunması ve toplantıda aday belirleme yönteminin netleştirilmesi bekleniyor.

Altılı Masa’da seçim güvenliği, güçlendirilmiş parlamenter sisteme ilişkin anayasa değişikliği, kurumsal reformlara ilişkin çalışmalar tamamlandı. Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının “seçim bildirgesi” niteliğindeki “temel politikalar” ve “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası”na ilişkin metinler ise 30 Ocak’ta kamuoyuna açıklayacak.

Altılı Masa’nın adayının kim olacağı ise merak konusu. CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında ısrarlı. 26 Ocak’ta ev sahipliği yapacak İYİ Parti ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mesafeli duruyor. İYİ Parti, adayın “halka ve partilerin tabanlarına sorularak” belirlenmesi önerisini masaya getirmeyi planladığı iddia edildi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre “kazanacak aday” kriterini baştan itibaren dile getiren İYİ Parti, Kılıçdaroğlu’nun adaylığına en mesafeli parti konumunda. İYİ Partililer buna gerekçe olarak “İYİ Parti seçmeninin tepki olarak sandığa gitmemesi” ihtimalini gösteriyor.

Partili seçmenin sandığa gitmemesi halinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçilme şansının artacağına işaret edilerek, “Seçmen sandığa giderse, bizim adayımızın şansı yüksek olur. Ama tabanımızda, 'sandığa gitmeyiz' diyen seçmen çok fazla” görüşü dile getiriliyor.

Partiden gelen bu görüşler doğrultusunda, Akşener’in, adayın kamuoyu anketleri ile halka sorulması, ayrıca parti yetkili kurullarının ve tabanlarının eğilimlerine göre belirlenmesi önerilerini masaya getireceği belirtiliyor. Hangi isimlerin kamuoyu anketine konulacağı, anketin hangi şirket tarafından nasıl yapılacağı konusunun da liderlerin masasında olacağına dikkat çekiliyor:

“Tabii öncelikle anket yöntemi konusunda mutabık kalmak gerekiyor. Bu konuda partilerin birbirlerini çek edebilecekleri bir ortak çalışma grubu oluşturulabilir. Aday belirlemede iki kriter çok önemli: Birincisi kamuoyu anketi ile halka sorulmalı. İkincisi de partinin yetkili kurullarının eğilimi ve tabanlarının eğilimi alınmalı. Bunlar masaya getirilmeli.”

BBC Türkçe’ye konuşan bir parti yöneticisi, Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilebilmesi için kriterin ne olacağı sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

“Kamuoyu anketlerinde, Kemal Bey ile Mansur Yavaş arasında ilk başlarda çok fark vardı. Mesela, Kemal Bey yüzde 38 civarındaysa Yavaş yüzde 56-58 çıkıyordu. Ama şimdi baktığımızda, Kemal Bey aradaki farkı biraz daha kapatmış görünüyor. Mesela böyle bir anket yaparsınız, aradaki fark 1-2 puan olur o zaman liderler kendi içlerinden birini aday olarak tercih edebilirler. Ama fark çok olursa, bu göze alınabilir bir risk değil.”

Altılı Masa kulislerinde, adayın açıklanma tarihi olarak, SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde yapılacak ikinci turun son toplantısı gösteriliyor. Liderlerin bu toplantı öncesinde yoğun bir görüşme trafiği yürüteceği ve seçim takvimini de dikkate alarak, Şubat’ın ilk yarısında adayı açıklayabileceği ifade ediliyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar