İmamoğlu'ndan Erdoğan'a UKOME yanıtı: Bu şaşkınlığı kendilerine nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a UKOME yanıtı: Bu şaşkınlığı kendilerine nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı İmamoğlu, en son getirdikleri taksi teklifinin UKOME'de kabul edilmesi hakkında "İBB'ye kalmadığı için bu iş, UKOME bu işi yoluna koydu ve çözdü" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi: UKOME'nin İBB kurumu olduğunu en iyi kendi biliyor.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentteki taksi sorununa çözüm için getirdikleri teklifleri reddeden, en son son 'orta yol' olarak sundukları dolmuş-minibüs teklifini kabul eden UKOME hakkında "İBB'ye kalmadığı için bu iş, UKOME bu işi yoluna koydu ve çözdü" diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Erdoğan'a UKOME'nin İBB'nin yapısı içinde olduğunu hatırlatan İmamoğlu, "Bazen bu şaşkınlığı kendilerine nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim. UKOME'nin İBB kurumu olduğunu en iyi kendisi biliyor" dedi.

İBB'nin 5 bin yeni taksi projesi yaklaşık üç yıldır Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi'nden (UKOME) geçirilememiş, "taksi plakası sahiplerinin UKOME tarafından korunduğu" iddialarının gölgesine, son olarak 1803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi kararı alınmıştı.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan ise bu karar hakkında "Eğer UKOME olmayıp da İBB olmuş olsaydı bu durum çok tehlikeli, çok daha sıkıntılı olabilirdi. Ama İBB'ye kalmadığı için bu iş, UKOME bu işi yoluna koydu ve çözdü" dedi.

'TARİF BULAMIYORUM'

İmamoğlu ise kendisini hedef alan Erdoğan'ın şu yanıtı verdi: "Bazen bu şaşkınlığı kendilerine nasıl yaşatıyorlar anlamış değilim. UKOME'nin İBB kurumu olduğunu en iyi kendisi biliyor. Sadece kuralsız bir atamayla UKOME'deki çoğunluğu elde etmek adına anlamsız bakanlıklardan temsilci yollayarak bir genelgeyle yapısını değiştirmeye gayret ettiler. "UKOME olmasaydı, İBB olsaydı" diye bir lafı İBB'ye geçmiş dönemde başkanlık yapmış bir şahsiyet olarak sayın cumhurbaşkanının dile getirmesine tarif bulamıyorum."

'BİZİM ISRARIMIZ KARŞISINDA BOYUN EĞDİLER'

İmamoğlu, "Ama net olarak şunu söyleyeyim, İBB olarak, başkanı olarak, bütün ekip arkadaşlarım taksi ihtiyacı konusunda kararlılığımızı ortaya koyarak, vatandaşımızı arkamıza alarak bu işi engelleyenlerin sadece engellemek için el kaldırıp indirdiklerini gördükleri için direnç gösterip, karşı koyup, vatandaşımızın yüzde 80'i 90'ı ses çıkardıkları, iktidarın temsilcileri korktukları, bu tepkiden ürktükleri için bizim ısrarımız karşısında boyun eğmişlerdir" dedi.

"Doğru olanı yapmışlardır" diyen İmamoğlu, "Taksilerin piyasaya çıkmaları konusunda son UKOME'de olumlu oy kullanmışlardır. O teklifi oraya getiren İBB zaten" ifadelerini kullandı. İmamoğlu, "Sonuçta İstanbullu kazanmıştır. Ama bu yetmez. Daha fazla taksi ihtiyacı vardır" diye konuştu.

İmamoğlu, Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'nun kararı yargıya taşıyacaklarını duyurmasına da tepki gösterdi: "İstanbul'daki taksiciler odası başkanı İstanbul'daki taksi esnafının çıkarını ve iyiliğini değil sadece İstanbul'daki taksi plakalarının çıkarını düşündüğünden hala bu işte bir direnç ortaya koymaktadırlar. Daha önce bu iş engellendiği için defalarca sayın cumhurbaşkanına ve sayın bakana övgüler sıralayan taksi odası başkanı bu sefer Saraçhane'nin önünde gösteri yapmışlar taksileriyle. Marifet kimde onu halk da taksici de biliyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar