Kemal Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği isim kim? Üst düzey CHP’li kurmay: Kılıçdaroğlu, Yunus Emre’yi düşünüyor

Kemal Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği isim kim? Üst düzey CHP’li kurmay: Kılıçdaroğlu, Yunus Emre’yi düşünüyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Partiyi sosyal demokrat birine devredeceğim” açıklamasının ardından Kılıçdaroğlu’nun kimi işaret ettiği merak konusu oldu. Üst düzey bir CHP’li Kurmay yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun, Yunus Emre’yi düşündüğünü açıkladı.

Burcu TURAN


ANKARA – Bugüne kadar 19'u olağanüstü 56 kurultay yapan CHP'nin 4-5 Kasım'da gerçekleşecek 38. Olağan Kurultay'ı öncesinde en çok konuşulan konulardan biri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, geçtiğimiz hafta sonunda “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim” sözleri ile kimi işaret ettiği sorusu oldu.

Kılıçdaroğlu'nun "Partiyi sosyal demokrata devredeceğim" sözleri ile Mehmet Karlı'yı kastettiği iddia edilmişti. Yine, sosyal medyada kimileri Zeynel Emre'yi işaret ettiğini savunurken, Yunus Emre iddiası da ortaya atılmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları sonrasında adı en çok geçen isimlerden biri CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre’ydi. Ancak Artı TV’ye konuşan Emre de bu iddia için “Ben genel başkandan öyle bir hissiyat almadım. Beni kastettiğini düşünmüyorum” değerlendirmesini yaptı.

'İŞARET EDİLEN İSİM YUNUS EMRE'

Konuştuğumuz CHP’li kurmaylar, Kılıçdaroğlu’nun sözüyle ilgili genellikle isim bildirmekten çekindi ve “Aklında elbette bir isim vardır. Orada kimi kastettiğinden çok mevcut adayların bu tanıma uymadığını söylüyor. Özgür Bey’in partiyi sosyal demokrat yolda götüremeyeceğini düşünüyor. Yoksa devredilen bir genel başkanlık yok. Saltanat yok” yorumunu yaptılar.

Ancak Kılıçdaroğlu’na yakın üst düzey bir yetkili, CHP liderinin işaret ettiği ismin 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından yenilenen Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) yer alan Doç. Dr. Yunus Emre olduğunu söyledi. Aynı kaynak, Yunus Emre’nin, Kılıçdaroğlu tarafından işaret edilmesinin gerekçesi ile ilgili yorum yapmaktan kaçınarak “Sadece onu düşünüyor” demekle yetindi.

YUNUS EMRE KİMDİR?

Doç Dr. Yunus Emre, 1982'de İzmit'de doğdu. Bakırköy İlçe ve İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı ardından CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yaptı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsünde tamamlayan Doç. Dr Yunus Emre, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğretim üyesi olarak çalıştı.

CHP tarihi ve sosyal demokrasi üzerine Türkiye’de ve yurtdışında birçok kitabı ve makalesi yayımlandı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) üyesi. 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde yapılan CHP 36. Kurultayında Parti Meclisi (PM) üyesi seçildi. 27. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Yunus Emre, TBMM Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyesidir.

KEMAL KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sözcü'den İpek Özbey'in sorularını yanıtlamış ve aday gösterilmesi halinde gemiyi güvenli bir limana bırakmak üzere aday olacağını belirtmişti.

Kılıçdaroğlu, “Partiyi bilgili, birikimli, iyi bir sosyal demokrata devredeceğim. CHP'nin yüz yıllık birikimini sürdürmemiz lazım. İmbikten süzülen bir birikim” ifadelerini kullanmıştı. CHP lideri, "Mevcut kişiler arasında böyle biri var mı?" sorusuna "Var ama görünür hale gelmesi lazım. Şimdilik bu kadar konuşalım" yanıtını vermişti.

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel de “Şehzademiz nerede şimdi, hangi kafeste” diyerek tepki göstermişti. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar