Kurtulmuş'tan DEM Parti'ye anayasa ziyareti...Hatimoğulları: Yol temizliğine ihtiyacımız var

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yeni anayasa görüşmelerini sürdürüyor. CHP’nin ardından Kurtulmuş bugün DEM Parti’yi ziyaret etti. Ziyaret sonrasında konuşan Tülay Hatimoğulları, "Yol temizliğine ihtiyacımız var, baskı ortamı ortadan kalkmalı" dedi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un yeni anayasa görüşmeleri kapsamında sürdüğünü ziyaretler Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ardından bugün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile devam ediyor. 12.00'de başlayan görüşmeye HDP Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları Oluç, Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli katıldı.

ORTAK AÇIKLAMA BEKLENMİYOR

Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapıldı. Numan Kurtulmuş, görüş alışverişinde bulunulduğunu, daha detaylı açıklamanın, bugün İYİ Parti ve Saadet Partisi ile yapılacak görüşmelerden sonra yapılacağını belirtti.

HATİMOĞULLARI: TOPLUMSAL MUTABAKAT ANAYASA YAPIM SÜRECİ BİZLER AÇISINDAN ÖNEMLİ

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da demokratik anayasa yapımı sürecinde yol temizliğine ihtiyaç olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Sayın Meclis Başkanı'na ziyaretinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bizler de DEM Parti olarak demokratik anayasa yapım sürecine ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. 12 Eylül Anayasası'nın değişmesi ve demokratik bir Türkiye'nin inşa edilmesi konusunda adımlar atılması konusundaki görüşlerimiz bilinmektedir. Bir yol temizliğine ihtiyaç var, mevcut baskı sürecinin ortadan kalkması, anayasanın hükümlerinin uygulanması, AHİM kararlarının uygulanması bizim için çok önemli. Dün 1 Mayıs'ta yaşanan şiddet olaylarını olumsuz gördüğümüzü ve böylesi bir zeminde anayasa yapım sürecinin zorluklarının olacağının altını çizdik. En geniş yelpazedeki toplumsal mutabakatla, tüm farklı halkları ve inançları, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasa yapım sürecinin açılması elbette bizler açısından da önemli. Türkiye'nin içinden geçtiği çok derin kriz ve yoksulluk var, bu acil ve alarm veren sorunun üstünü örtmeyecek şekilde sürecin gelişmesi için bütün partiler olarak üzerimize düşen sorumluluğumuz vardır."

Numan Kurtulmuş, DEM Parti'nin ardından saat 13.00'de Saadet Partisini ardından saat 14.00'da da İYİ Parti grubuna ziyaret gerçekleştirecek.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' turu: CHP ve DEM Parti'yi ziyaret edecekMeclis Başkanı Numan Kurtulmuş'tan 'yeni anayasa' turu: CHP ve DEM Parti'yi ziyaret edecek

Öne Çıkanlar