Mahfi Eğilmez: Kanımca Erdoğan, Ali Yerlikaya'yı İstanbul'a hazırlıyor

Mahfi Eğilmez: Kanımca Erdoğan, Ali Yerlikaya'yı İstanbul'a hazırlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Ekonomist Mahfi Eğilmez, "Kanımca Erdoğan, Ali Yerlikaya’yı İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığına hazırlıyor" dedi. Eğilmez, bu tespitini Yerlikaya'nın 29 Ekim'de yayınladığı Atatürk dolu 100. yıl mesajına dayandırdı.

Artı Gerçek - AKP'nin yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun karşısına kimi aday göstereceği tartışılmaya başlandı.

İmamoğlu'nun, "Ben bu arada rakibimi de biliyorum" diyerek yorum yaptığı konuyla ilgili ekonomist Mahfi Eğilmez'den de bir tahmin geldi. Eğilmez, 'Ekonomi Dışı Birkaç Gözlem' başlıklı yazısında, 31 Mart 2024 seçimlerine dair, "Kanımca Erdoğan, Yerlikaya’yı İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığına hazırlıyor" dedi.

Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı görevi öncesinde İstanbul Valiliği görevini yapmıştı.

Bu tespitini Yerlikaya'nın 29 Ekim'de yayınladığı Atatürk dolu 100. yıl mesajına dayandıran Eğilmez, Atatürk vurgusu olmadan seçimi kazanamayacaklarını bildiklerini savundu. Eğilmez şunları yazdı:

"İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın Cumhuriyet’in 100. Yılı vesilesiyle yaptığı konuşmayla ilgili bir yorum ve tahmin. Sayın Yerlikaya’nın konuşmasında Atatürk vurgularıyla dolu mesajı pek çok kişi tarafından çok beğenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın içinden gelen bir kişi olarak toplumu çok iyi tanıyor ve biliyor ki İstanbul’u geri alabilmesinin yolu yalnızca kendi seçmeninden değil muhalefeti oluşturan seçmenlerin de bir bölümünden oy almaktan geçiyor. Muhalefeti oluşturan seçmenlerin, Erdoğan’a karşı en büyük itirazı Atatürk ilkelerine sahip çıkmamasıdır. O halde Erdoğan’ın İstanbul’u geri alabilmesi için seçime kadar Atatürk ilkelerini savunması gerekiyor. Zaten Cumhuriyetin 100. yılı münasebetiyle halka seslenişinde bol bol Atatürk vurgusu yaptı. Kanımca Erdoğan, Yerlikaya’yı İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığına hazırlıyor ve her ikisi de bu seçimi kazanmanın yolunun Atatürk vurgusundan geçtiğini biliyor ve bunu uyguluyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar