Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı

Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
AKP'nin TBMM Başkanlığı adayı Numan Kurtulmuş, Meclis Genel Sekreterliğine adaylık başvurusu yaptı.

Artı Gerçek - AKP Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanlığı için Meclis Genel Sekreterliğine adaylık başvurusu yaptı.

Başvurunun ardından açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş şunları söyledi:

"Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grubu yöneticileri ve Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grubu yöneticileri partilerini temsilen şahsımı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için aday gösterdiler. Bugün de prosedürün tamamlanması için şahsi dilekçemi vererek başvurumu tamamladım. Bundan sonra söz Meclis'teki 600 milletvekilinindir. TBMM'deki seçimleri ardından Meclis yebi başkanını seçecek ve önümüzdeki dönem Türkiye Yüzyılı vizyonunun ortaya konması için yasama, yürütme ve yargı arasındaki ayrılık ve amaç birliği ilkelerine de riayet ederek meclisi zor gündemler bekliyor."

SİYASİ PARTİLERİ ZİYARET EDECEK

Kurtulmuş, Meclis'te bulunan diğer siyasi partilere ziyaretler gerçekleştireceğini ancak bu ziyaretlerin nezaket ziyareti olacağını belirterek, "Biz siyasi partiler olarak çok farklı düşüncelere sahip olabiliriz. Farklı projelerimiz olabilir. Ancak diyalog içerisinde ortak zeminlerde bir araya gelerek bu mücadeleyi devam ettirelim. Bunun başlangıcında bir dostluk elini uzatarak da parti ziyaretleri gerçekleştireceğiz. Bu ziyaretlerin nezaket ziyaretleri olduğunu bir kez daha belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

MECLİS BAŞKANI YARIN BELLİ OLACAK

TBMM Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00'e kadar Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilecek. Genel Kurulda, 7 Haziran Çarşamba günü Meclisin 30. Başkanı için seçim yapılacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar