Siyasetçilerden 29 Ekim mesajları

Siyasetçilerden 29 Ekim mesajları
Yayınlanma:
A+ A-
Siyasetçiler, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100’üncü yıldönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Onlar, düşünü kurdukları Cumhuriyet’i inşa ettiler. Bizlere düşen görev ise, güzel Cumhuriyetimizi eksiksiz bir demokrasi ile taçlandırmaktır" dedi.

Artı Gerçek - Siyasetçiler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet'in ilan edilişinin 100'üncü yıl dönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, X (Twitter) hesabından Cumhuriyet'in 100. yılı için kutlama mesajı paylaştı.

Kılıçdaroğlu, “İkinci Yüzyılda, Hep Senin Yolunda. Yaşasın Cumhuriyet” notuyla paylaştığı video ile Cumhuriyet’in 100. yılını kutladı. Videoda, Kılıçdaroğlu’nun dün CHP’nin düzenlediği 100. yıl resepsiyonundaki konuşması, Atatürk’ün görüntüleri ve 10. Yıl Nutku’nu okuduğu bir kısım yer aldı.

Kılıçdaroğlu, videoda şu ifadeleri kullandı:

“Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimiz 100 yaşına girdi. Cumhuriyet ne demektir? En güzel tanımını Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal yapmıştır. Atatürk, ‘Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir’ der çünkü Cumhuriyet, birlikte alın teri döküp birlikte yükselmeni yoludur. Çünkü Cumhuriyet, eşitliktir, özgürlüktür, yani adalettir.

Cumhuriyet; ilimdir, fendir, çağdaşlıktır. Cumhuriyet, demokrasiye giden yolun ilk ve en önemli adımıdır. Onlar, düşünü kurdukları Cumhuriyet’i inşa ettiler. Bizlere düşen görev ise, güzel Cumhuriyetimizi, eksiksiz bir demokrasi ile taçlandırmaktır. Çünkü Mustafa Kemal ‘Demokrasinin tam ve en belirgin hükûmet şekli Cumhuriyettir’ der. Demokrasinin tam ve belirgin olması için çalışacağız ve çaba harcayacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak "Bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümüne ulaşmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı canıgönülden tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Adayı ve Grup Başkanı Özgür Özel de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı kutlu olsun! Başta kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk, kuruluşumuz ve kurtuluşumuza katkı veren herkesi saygıyla anıyorum" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mesajında, "Bir çift mavi gözde denizi, sapsarı saçlarda ışığı, Ay-yıldızlı bayrakta vatan sevdasını görenleriz biz... Cumhuriyetimizin Başkentini O'nun ışığında, O'nun izinde yönetmeye devam edeceğiz. Nice yüz yıllara Türkiye... Ne mutlu Türk'üm diyene.." ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şunları söyledi: "Serden geçerim, senden vazgeçmem. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlu, 2. yüzyılı var olsun! Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnetle… En büyük eserin Cumhuriyet'ten, #aslavazgeçmem"

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce paylaşımında, ""Hayal" dediler gerçekleştirdi, "olmaz" dediler oldurdu. Atamızın mirası Cumhuriyetimiz 100. yılında" dedi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, "Yüzümüzü geçmişten; bugüne ve yarına çevireceğiz. Duvarları yıkmak, mahalleleri birleştirmek için. Birleştireceğiz ki yüz yüze bakalım. Öteki-beriki demeden birbirimize bakacak yüzümüz olsun. Yüzümüz olsun ki daha nice 100lerimiz olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun" ifadelerine yer verdi.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde mazlum milletlere ilham veren İstiklal Savaşımız sonrasında kurulan Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında demokrasi, adalet ve özgürlük ilkelerine dayalı bir gelecek inşa edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar