Yargıtay, HEDEP kısaltmasını kabul etmedi

Yargıtay, HEDEP kısaltmasını kabul etmedi
Yargıtay, 'HADEP'e benzerliği nedeniyle HEDEP kısaltmasını kabul etmedi. HEDEP, kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay'a itiraz etme seçeneklerini masaya yatırdı.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Yargıtay, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi. Parti isminin kısaltması olan HEDEP'in daha önce kapatılan Halkın Demokrasi Partisi’ni (HADEP) andırdığı gerekçesiyle reddeden Yargıtay, bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğunu ileri sürdü.

Artı Gerçek’e bilgi veren HEDEP Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, partilerinin ismine değil, kısaltmasını kabul etmediklerini belirtti. Halkların Eşitlik ve Sol Partisi’nin siyasi partiler siciline kaydının yapıldığın ancak kısaltma ismini HADEP’e benzeştiği gerekçesiyle kısaltılmış isminin değiştirilmesi gerekçesiyle partilerine yazı gönderildiğini belirtti.

HEDEP, kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay'a itiraz etme seçeneklerini masaya yatırdı. Buna göre HEDEP, kararını hukukçular ile yapacağı toplantıdan sonra verecek. Bunun yanı sıra HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan ise söz konusu konuya ilişkin yarın açıklama yapacak.

Öne Çıkanlar