Yerlikaya: Cumartesi Anneleri ile ilgili iyi niyetliyiz

Yerlikaya: Cumartesi Anneleri ile ilgili iyi niyetliyiz
Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, HEDEP Milletvekili Dilan Kunt Ayan'ın Cumartesi Anneleri ile ilgili sorusunu yanıtladı. Yerlikaya, "Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz. Yaşadıkları mağduriyettir. En kısa zamanda sürede çözüm üreteceğiz" dedi.

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerinde kayıp yakınları için her hafta Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri ile ilgili “Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz, onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da kabullerinde aynı şeyi söylemişti. O zamanki sözünden hareketle bu olayı suhuletle, en güzel şekilde çözeceğiz” dedi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesi görüşüldü. Bakan Ali Yerlikaya, milletvekillerinin bütçesiyle ilgili sorularını ve eleştirilerini yanıtladı. HEDEP Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya, 700'ncü haftadan bu yana Galatasaray meydanındaki oturma eylemleri yasaklanan ve darp edilerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ile ilgili soru sordu.

Dilan Kunt Ayan, polislerin bakanlıktan aldığı güçle Cumartesi Annelerine ve kayıp yakınlarına müdahalede bulunduklarını söyledi, annelerin ve kayıp yakınlarının kelepçelenerek gözaltına alınması ile ilgili fotoğrafları Yerlikaya'ya gösterdi.

'İYİ NİYETLİYİZ, ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ'

Yerlikaya, Cumartesi Anneleriyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

"Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray önünde tam İstiklal Caddesi’nin girişinde olan yerle ilgili değil, bizim alternatif yerlerimizle ilgili onların temsilcileriyle geçen hafta bir araya gelerek sağlıklı bir istişare gerçekleştirildi. Bu hafta da tekrar bir araya gelecekler. Bu hafta herhangi bir gözaltı olmadığını biliyorsunuz. Görüşüyoruz.

Cumartesi Anneleri ile ilgili biz iyi niyetliyiz. Onlar da zaten mağdur. Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı şeyi söylemişti. Biz onun da cümlesinden hareketle bu meseleyi en güzel şekilde çözeceğimizi buradan söylemek istiyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar