YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal: Erbakan pazar gecesi birileriyle toplantı yaptı, sonra iş değişti

YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal: Erbakan pazar gecesi birileriyle toplantı yaptı, sonra iş değişti
Yayınlanma:
A+ A-
Yeniden Refah Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Cumhur İttifakı'na katılmama kararları hakkında parti lideri Fatih Erbakan'ı kastederek "Sayın Başkan birileriyle görüştü ve iş bozuldu" dedi.

Artı Gerçek - Yeniden Refah Partisi'nin (YRP), AKP ile MHP'nin Cumhur İttifakı'na katılması yönündeki teklifini dün sürpriz biçimde reddetmesinin arka planında neler yaşandığı merak konusu oldu. YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, "Pazar gecesi Sayın Erbakan birileriyle toplantı yaptı, sonra iş değişti" iddiasında bulundu. Habertürk yazarı Nagehan Alçı'ya konuşan Aydal, görüşmenin kiminle yapıldığını bilmediğini söyledi.

Alçı yazısında, pazar akşamı YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmasının kesin göründüğünü, MHP'nin de konuya olumlu yaklaştığını belirterek "Ben açıkçası son dakikada böyle sürpriz bir çıkışın çok hakkaniyetli olduğu kanısında değilim. AK Parti açısından bu yaşananların rencide edici olduğunu düşünüyorum. Üzerine bir de 6284 diye bir tartışma başlığı bırakarak gitti YRP" dedi.

'O TOPLANTIDAN SONRA İŞ DEĞİŞTİ'

Konuyu Aydal’a sorduğunu aktaran Alçı, "Ne oldu Doğan Bey? Sürecin olumlu gittiği haberleri gelirken iş neden bozuldu? Konu 6284 mü? Siz parti olarak bu konuda bir talepte mi bulundunuz?" sorusuna "Hayır Nagehan Hanım konunun 6284 ile hiç ilgisi yok, öncelikle bunu bir netleştirelim” yanıtını aldığını belirtti.

Aydal, "Biz aslında anlaşmaya varılacağı kanaatinde idik. Hava o yöndeydi. Fakat dün gece (pazar) bazı bilgiler geldi. Ben de bunun üzerine Sayın Başkan’ı aradım, toplantıda dediler, ulaşamadım. Kiminle toplantıda olduğunu da öğrenemedim ama o toplantıdan sonra iş değişti zannediyorum" dedi.

Aydal, bu değişimin sebebini bilmediğini, parti lideri Fatih Erbakan'ın canlı yayında açıklama yapmadan önce bir bilgi paylaşmadığını belirtti. "Partide kararların istişare ile alınıp alınmadığı" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

'NE OLDUYSA PAZAR GECESİ OLDU'

“İstişare ile alınıyor Nagehan Hanım nitekim biz Cuma günü bir toplantı yapmıştık, çok pozitif bir havada geçmişti o toplantı, sonuç olumlu olacak gibiydi, cumartesi de il sorumluları ile toplantı vardı, o toplantıdaki hava da benzerdi fakat işte ne olduysa pazar gecesi oldu, Sayın Başkan birileriyle görüştü ve iş bozuldu.”

“Kimlerle görüştüğünü neden sormadınız bugün?” diye sorulunca da, Erbakan'ın gerekçelerini partinin yönetim kurulu toplantısında açıklayacağını söyledi. Aydal, Erbakan'a Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı talep etmesini önerdiğini belirterek, parti liderinin bunu resmen talep edip etmediğini bilmediğini belirtti.

'ERBAKAN 2018'DE SPOR BAKANLIĞI'NI REDDETTİ' İDDİASI

Aydal, "Biz zaten geçici işbirliği demiştik, illa Tayyip Bey’e seçim kazandırmak zorunda değiliz, biz güçlü bir partiyiz, ideallerimiz, amaçlarımız var" derken, "Zannediyorum onlar bizi yüzde 1,5-2’lik bir parti olarak görüp 3-5 milletvekilliği teklif etmiş olabilirler halbuki Sayın Erbakan’a 2018 seçimlerine giderken Spor Bakanlığı ve 2 milletvekili koltuğu teklif etmişlerdi onu da kabul etmemişti" iddiasında bulundu.

"Bize şöyle bir duyum geldi" diyen YRP Genel Başkan Yardımcısı, "Bizim logomuzla girip varlığımız göstermemizi istemediler, halbuki biz başından beri girersek parti olarak ismimizle logomuzla gireriz dedik. Bakın biz eleştirilerimizden, düşüncelerimizden feragat etmeyecektik, gelin yanlışları beraber düzeltelim diyecektik" ifadelerini kullandı.

Alçı'nın ise "Ben açıkçası Doğan Aydal’ın bu açıklamalarında bazı tutarsızlıklar görüyorum. Madem makam mevki istemiyorlar o zaman yanlışları nasıl beraber düzeltecekler? Bu, yönetimde yer alma talebine işaret etmez mi? Kaldı ki AK Parti’ye bu kadar eleştirel yaklaşıyor, yanlışlar yaptıklarını düşünüyorlarsa neden böyle bir yakınlaşma sürecine girdiler?" yorumu dikkat çekti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar