Merkez Konsey üyeleri görevden alınmıştı... Türk Tabipleri Birliği: Mücadele kültürümüze sahip çıkacağız

Merkez Konsey üyeleri görevden alınmıştı... Türk Tabipleri Birliği: Mücadele kültürümüze sahip çıkacağız
Türk Tabipleri Birliği, Merkez Konsey üyelerinin görevden alınmasına dair açıklama yaptı. Açıklamada, "Söylemediklerimiz yargılandı, sözlerimiz dinlenmeden karar verildi" denildi.

Artı Gerçek - Türk Tabipleri Birliği'nden yapılan açıklamada dava sürecine dikkat çekilerek, "Türk Tabipleri Birliği hekimlerin ve toplumun verdiği sorumluluğu ancak onların devralacağı mücadele kültürünün bilincindedir. Buna sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

TTB YÖNETİCİLERİ GÖREVDEN ALINMIŞTI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesi talebiyle açılan davada TTB Merkez Konseyi yönetiminin düşürülmesine hükmedilmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, Türk Tabipleri Birliği Yönetiminin görevden alınmasına ilişkin, "TTB Başkanı bir iddiada bulunmuştu. Başkanın iddiası kabul edilebilir bir iddia değildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin böyle bir şey yapması mümkün değildir. Bu konuşma yargının konusu oldu. Soruşturma başlatılmıştı. Süreç devam ediyor" demişti.

TTB'DEN AÇIKLAMA

TTB'den yapılan yazılı açıklamada, "30 Kasım 2023 tarihinde görülen davamız, hekimlerin bilimsel-etik özerkliğini ve örgütlenme özgürlüğünü yok sayan; hukuksal zeminden yoksun, kabul edilemez bir kararla sonuçlandı. Davada, Merkez Konseyi’nin ne dediği, ne yaptığı ve neden yargılandığı söylenmediği gibi hiçbir somut belge de ortaya konulmadı. Yargılanan Merkez Konseyi idi, ancak hiçbir Merkez Konseyi üyesi dinlenmedi. Söylemediklerimiz yargılandı, sözlerimiz dinlenmeden karar verildi" denildi.

Sağlık sistemine yönelik eleştirilerin sıralandığı açıklamada, "Türk Tabipleri Birliği hekimlerin ve toplumun verdiği sorumluluğu ancak onların devralacağı mücadele kültürünün bilincindedir. Buna sahip çıkacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, özerkliği devredilmeyeceği belirtilirken, "Şimdi örgütümüze ve hekimlik değerlerimize, özerkliğimize, seçme hakkımıza, amasız-fakatsız-veyasız sahip çıkm a zamanıdır.Her türlü hukuk dışılığa, baskıya ve zorbalığa karşı, hiç aralıksız çalışmamızı sağlayan dayanışma, destek ve inancınıza bir kez daha teşekkür ediyoruz" denildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar