Uğur Şahin'den müjde: Omicron'a özel aşı için denemelere başlandı

Uğur Şahin'den müjde: Omicron'a özel aşı için denemelere başlandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Ocak 2022 00:31
A+ A-
BioNTech Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının, Omicron varyantının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini belirtti.

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in, koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantına özel aşı için denemelere başladığı açıklandı.

BioNTech-Pfizer'ın ortak açıklamasına göre, 18 ila 55 yaş arasındaki sağlıklı yetişkinlerde Omicron özel aşı adayının 'güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve immünojenisitesini' değerlendirmek için klinik çalışmanın bugün başladığı belirtildi.

ŞAHİN: BİLİME DAYALI YAKLAŞIMIMIZIN BİR PARÇASI

Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19 aşılarının, Omicron varyantının neden olduğu ciddi hastalıklara karşı güçlü koruma sağlamaya devam ettiğini belirterek, "Bu çalışma, daha önceki Kovid-19 varyantlarda olduğu gibi Omicron varyantına karşı ancak daha uzun koruma süresiyle benzer bir koruma düzeyi sağlayan varyant tabanlı bir aşı geliştirmeye yönelik bilime dayalı yaklaşımımızın bir parçası" ifadesini kullandı.

AA'nın aktardığına göre açıklamada, şirketlerin daha önce 2022'de 4 milyar doz Covid-19 aşısı üretmeyi planladığı hatırlatılarak, Omicron varyantına yönelik bir aşıya ihtiyaç duyulması halinde bunun değişmesinin beklenmediği kaydedildi.

Klinik çalışmaya, 1420 kişilik test grubu katılacak.