Uzmanlar uyardı: Gribe aldırış etmemek ömür boyu hastalık oluşturabilir

Uzmanlar uyardı: Gribe aldırış etmemek ömür boyu hastalık oluşturabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Tevfik Özlü, 'Beta Hemolitik Streptokok' hastalığıyla ilgili uyarıda bulunarak, enfeksiyonu geçirmiş kişilerde ileride kalıcı hastalıkların olabileceğini söyledi.

Artı gerçek- Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, son aylarda Avrupa ülkelerinde sıklıkla görülen ve çocuk ölümlerine neden olan,'Beta Hemolitik Streptokok' hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Özlü, boğaz ağrısına neden olduğu için basit bir bademcik sorunu olduğu düşünülebilen hastalığın doğru ve zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümlerin yanı sıra kalıcı kalp hastalıklarına da sebep olabileceğini belirtti.

‘TEDAVİSİ MÜMKÜN’

Prof. Dr. Özlü, enfeksiyonun belirtilerine değinerek şunları söyledi:

"Biliyorsunuz gündemde streptokok A hastalığı diye bir terim artık yerleşti. Bu sene nedense daha bir ağır seyrettiği, çocuklar arasında daha fazla görüldüğü ağır enfeksiyonlar bildirilmekte. Bizde de bu vakaları görmeye başladık.

Aslında A grubu beta hemolitik streptokoklar sıklıkla bademcik iltihabı yaparlar, farenjit yaparlar, boğazda ağrı, yutma güçlüğü olur, tükürüğünü yutamaz çocuk. Baktığınız zaman boğaz kızarmıştır, bademcikler şişmiştir. Üzerinde beyaz iltihaplı görünümler olur. Ağızda, damakta kırmızı döküntüler olabilir, ciltte döküntüler olabilir. Vücutta ağrı, kırgınlık, yüksek ateş olabilir. Bu şekilde kendini belli eder. Tedavisi mümkün, yani penisilin kullanıyoruz, hatta tek doz enjektabl penisilin ile tedavi edilir bu hastalık. Ama fark edilmesi gerekir.”

‘MUTLAKA PENİSİLİN BAŞTA OLMAK ÜZERE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ GEREKİYOR’

DHA’da yer alan haberde hastalığın doğru tedavi edilmediği taktirdi ağır bir tabloya dönüşebildiğini dikkat çeken Prof. Dr. Özlü şunları ifade etti:

“Genelde biz viral enfeksiyonlarda hani tablo çok ağır değilse çocuklarda herhangi bir ilaç bile kullanmıyoruz. Sadece ateş düşürücüler, bazen ağrı kesiciler filan veriyoruz ama bu farklı bir durum. Burada mutlaka penisilin başta olmak üzere antibiyotik tedavisi gerekiyor. Çünkü bu hastalık zamanında doğru tedavi edilmezse ağır bir tabloya evrilebilir.

‘KALICI HASTALIKLAR OLABİLİR’

Enfeksiyonu geçirmiş kişilerde ileride kalıcı hastalıklar olabiliyor. Bu hastalıklar bazen kalp kapaklarını tutabiliyor, kapak yetmezlikleri, kapak patolojileri, ameliyat gerektiren durumlar olabiliyor. Yani nezle, grip oldum geçer, gider deyip aldırış etmemek sizi ömür boyu bir hastalığın yükünü taşımak zorunda bırakabilir.

‘MUTLAKA HEKİME GİDİN’

Böyle bir durumda mutlaka özellikle boğaz ağrısı varsa, yutkunma güçlüğü varsa, ateşiniz varsa hekime gidin. Muayene olun ve bir bakteriyel enfeksiyon varsa tedavisini alın. Daha çok 5 ile 15 yaş arasında biz bu enfeksiyonları görüyoruz. Ama 5 yaşından küçük çocuklarda da görülebilir. 2 yaşından altında çok görmüyoruz ama erişkinlerde de görülebilir. Yani 15 yaş üstü erişkinlerde de görülebilir.”(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar