Galatasaray Düşünce Derneği'nden Ebrar Karakurt açıklaması: Sesi çok çıkan bir azınlığın saldırıları kesinlikle kabul edilemez

Galatasaray Düşünce Derneği'nden Ebrar Karakurt açıklaması: Sesi çok çıkan bir azınlığın saldırıları kesinlikle kabul edilemez
Yayınlanma:
A+ A-
Galatasaray Düşünce Derneği, A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt'a yönelik nefret söylemini kınadı: Ötekileştirmek nefret suçudur. Erbar’a sesi çok çıkan bir azınlık tarafından yapılan saldırılar kesinlikle kabul edilemez.

Artı Gerçek - Galatasaray Düşünce Derneği, A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Ebrar Karakurt'un maruz bırakıldığı nefret söylemine tepki gösterdi. Derneğin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "İnsanları milletleri, dilleri, dinleri, cinsiyetleri ve cinsel eğilimleri üzerinden ötekileştirmek nefret suçudur" vurgusu yapıldı.

Dernek, "Ebrar'a sesi çok çıkan bir azınlık tarafından yapılan saldırılar kesinlikle kabul edilemez. Galatasaray Düşünce Derneği olarak sporcumuzun yanındayız" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın Karakurt turnuva sırasında sosyal medyada sık sık nefret söylemi ile karşılaşmıştı. Karakurt'a yönelik saldırılar, 'Abdülhamid' isimli bir sosyal medya kullanıcısının "Müslüman Türk milleti olarak sana tahammül etmeye devam ediyoruz…’" şeklindeki nefret söylemine “Boş yapma Abdülhamid” diyerek yanıt vermesi sonrasında arttı.

Karakurt'un 'Abdülhamid' isimli sosyal medya hesabına kendi adıyla verdiği yanıtta "Osmanlı'yı aşağıladığı" iddia edildi; yıldız oyuncu Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu bir kesim tarafından hedef gösterildi.

GALATASARAY DÜŞÜNCE DERNEĞİ NE DEDİ?

Nefret söylemi Kadın Voleybol Takımı'nın Avrupa şampiyonu olması sonrasında da devam ederken, Galatasaray Düşünce Derneği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim." der. Sporda ahlak fair play kuralları dahilinde kazanmak için terinin son damlasına kadar mücadele etmek ve yaptığın işe saygı duymaktır.

Milli voleybolcumuz Ebrar Karakurt, gösterdiği istikrarlı gelişim ve amansız mücadelesi ile Atatürk'ün tabir ettiği sporculardan biri olduğunu kanıtlamış ve her onurlu Türk vatandaşının kalbinde kendisine yer açmıştır.

İnsanları milletleri, dilleri, dinleri, cinsiyetleri ve cinsel eğilimleri üzerinden ötekileştirmek nefret suçudur. Ebrar'a sesi çok çıkan bir azınlık tarafından yapılan saldırılar kesinlikle kabul edilemez. Galatasaray Düşünce Derneği olarak sporcumuzun yanındayız.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Avrupa'yı dize getiren Türk kadınlarını gönülden tebrik eder ve başarıların devamını dileriz." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar