Hiç dikkat etmedik. Tehlikeliymiş! Dünden kaldıysa sakın yemeyin! Bir kaşığı bile etkiliyor

Hiç dikkat etmedik. Tehlikeliymiş! Dünden kaldıysa sakın yemeyin! Bir kaşığı bile etkiliyor
Türk mutfağında çokça tüketilen yemeklerden biri olan pilavla ilgili korkutan uyarı! Dünden kalan pilavı tekrar tüketmek çok tehlikeli! Besin zehirlenmesine yol açtığı belirtiliyor.

Dünden kalan yemekleri israf olmasın diye çöpe atmıyor tekrar ısıtarak tüketiyoruz. Beslenme uzmanları ise uyarıyor. Taze yiyecekleri tüketmek gerekiyor.

Taze besinler, besin öğelerinden zengin olan, zararlı bakteri ya da parazitleri içermeyen besinler olarak bilinirler. Taze olmayan besinler ise bekletilmiş, dondurulmuş ya da konserve edilmiş besinlerden oluşuyor. Yani sadece dünden kalmış besinler değil hazır besinler de çok zararlı.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız mutlaka taze yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.

PİLAVDAKİ BÜYÜK TEHLİKE!

En sevilen yemeklerden biri olan pilavla ilgili ise korkutan bir uyarı var. Dünden kalan pilavı tekrar ısıtıp tüketmemek gerekiyormuş.

plain-cooked-rice-1583098-960-720.jpg

Peki pilavın tekrar ısıtılması neden zararlı?

Mynet.com'da yer alan bir habere göre; Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman bir araştırma yaptı ve pirinç ile ilgili inanılmaz bilgilere ulaştı. Araştırmaya göre pirinci pişirdiğinizde pirinçte bulunan bacillus cereus mikrobu ölmeyebiliyor.

Toprakta ve besinlerde bulunabilen bu bakterinin bazı türleri gıda kaynaklı hastalıklara ve en kötüsü besin zehirlenmesine yol açıyor. Pişirme esnasında ölmeyen bu bakteri oda sıcaklığında bekletildiğinde gelişmeye ve üremeye başlıyor. Pilavda bulunan su ve diğer maddeler de bakterinin gelişmesine uygun ortamı sağlıyor. Gelişen bu bakteriler sıcağa dayanıklı toksin oluşturuyor. Bu toksinler ise mide bulantısına, ishale ve zehirlenmeye yol açıyor.

rice-517351-960-720.jpg

PİLAVLA İLGİLİ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Eğer artan kalan pilavı ısıtıp tekrar tüketecekseniz bunu doğru yöntemle yapmanız gerekiyor. Kalan pilavı olabildiğince çabuk soğutmalı ve buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Unutmayın, pilav pişirildikten sonra en geç yarım saat içerisinde buzdolabına kaldırılmalıdır. Özellikle yaz aylarında bu süre daha kısa olursa iyi olur.

PİLAVI ISITIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Pilavı yeniden ısıttığınızda soğuk kalan bir kısım olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca birden fazla kez pilavı ısıtmayın. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız pilavı tek günlük yapın ve dünden kalan pilavı tüketmeyin. Unutmayın ki taze yiyecekleri tüketmek her zaman daha iyidir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar