Şişli Belediyesi gürültü kirliliği gerekçesiyle simit tezgahına el koydu, mahalleli eylem yaptı

Şişli Belediyesi gürültü kirliliği gerekçesiyle simit tezgahına el koydu, mahalleli eylem yaptı
Belediyenin el koyduğu tezgahı geri almak için müşteriler eylem yaptı.

ARTI GERÇEK- Şişli Belediyesi, Kurtuluş Mahallesi’nde yıllardır simit satarak yaşamını idame ettiren ve mahallelinin sempatiyle yaklaştığı Mehmet Ayışığı’nın simit tezgahına el koydu.

Belediyenin gerekçesi ise gürültü kirliliği yarattığı yönünde şikayet. Mahallede yaşayanlar ise Ayışığı’ndan rahatsız olmadıklarını belirtmek ve tezgahın geri verilmesi talebiyle bugün Eşref Efendi Sokağı’nda eylem gerçekleştirdi.

. Fırının cezayı ödemesiyle tekrar seyyar simit arabasına kavuşan Mehmet Ayışığı'na bugün mahalle sakinleri bir araya gelerek destek verdi. Yeniden sokaklara çıkan Ayışığı ile "Sıcak simitler sıcak sıcak. Sıcak simitler yanıyor" şeklinde bağırarak satış yaptı. Sokakta toplananlara camlarına çıkan vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Seyyar satıcı Mehmet Ayışığı "Ben 2012 yılında cadde başında bir arkadaşın simit tezgahında çalışıyordum. Arkadaşım kendi işinin başına gelince ben de seyyar simit satıcılığına başladım. Altı senedir sokakta bu işi yapıyorum. Sokakta simit satıyorum. Bu seneye kadar bir şikayet yoktu. Ama bu sene bir "gürültü şikayeti oldu. Acaba bu pandemiden dolayı mı şikayet oldu? Bilemiyorum. Zabıtaya "Bağırıyor, biz rahatsız oluyoruz. Hastamız var" diye şikayet edilmiş. Şikayet edeceklerine bana söyleseler inanın ki bağırmıyorum. Yine benim burada müşterilerim var. Bana rica ettiler. Onların evinin önünden geçerken inanın ki bağırmıyorum. Ben zaten mülayim bir insanım. Söyleseler inanın bağırmam. Şikayet nedeniyle Çarşamba günü zabıta ekipleri arabamı aldı. Ben de arabayı almaya gitmedim. O psikolojiyle eve gittim. Daha sonra fırına gittim. Onlar arabayı dün almışlar bana verdiler. Ben de buranın müşterisi beni sevdiği için tekrar satışa çıktım. Ama şikayet olursa yine arabamı alacaklar. Ben herkese "nasılsın derim. "Günaydın derim. İnsanlar beni cana yakın buldukları için seviyorlar. Ben de onları seviyorum. Ben insanları seviyorum. Biz babadan böyle gördük. Böyle yetiştirildik. Bugün insanları burada görünce çok gururlandım. Ağlamamak için zor duruyorum" dedi.

‘LÜTFEN MEHMET GİTMESİN’

Seyyar satıcı için gözyaşlarına hakim olamayan Aysel İşeri "Mehmet her gün ben geçerken arkamdan dua etti. Mehmet buranın insanı. Mehmet gitmesin. Mehmet kimseyi rahatsız etmiyor. Çok da bağırmıyor. Onun sesini herkes biliyor. Ben içeriden anlıyorum Mehmet geçerken. Lütfen Mehmet gitmesin. Mehmet bizim mahallemizin maskotu gibi. Dualarıyla hatır sormasıyla Mehmet başka bir şey.Lütfen Mehmet gitmesin" şeklinde konuştu.

‘SİMİT SATMAKTAN DAHA GÜZEL BİR İŞ YAPIYOR’

Mehmet'in aynında olduğunu belirten bir mahalle sakini "Mehmet her sabah simit satmaktan daha güzel bir iş yapıyor. Herkese selam veriyor. Merhaba diyor. Nasılsınız? diyor. Mehmet bu mahallenin güzel bir insanıdır. Onun dolaşarak simit satması lazım. Dairelerin üst katlarında 4. Katta aşağıya inemeyen yaşlı insanlar yaşıyor. Mehmet onları her gün kontrol ediyor. Merhaba diyor. Bu çok önemli bir şey. Mehmet arabayla gezecek simit satacak. Mehmet'in yanındayız" diye konuştu.

Eylem öncesi, simit arabasını süsleyen Ayışığı, kendisine destek veren mahalle halkına teşekkür etti. Simit arabasını balonlarla ve bayraklarla süslyen Ayışığı ile mahalleliler hep birlikte "Sıcak simitler yanıyor" deyip alkışladı. 

 

'KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNANMASIN'

Belediyenin simit tezgahına el koyma olayını gazeteci Rıfat Doğan sosyal medya hesabından, "Mehmet Ayışığı abi mahalle kültürünün en önemli parçası olan seyyar simitçilerden. Şişli Kurtuluş'ta yıllardır onun 'sıcak sıcak simitler yaniyo' sözleriyle uyanırız. Rahatsızlık vermez, naiftir, gördüğünde ister simit al ister alma "günaydın nasılsın" diye hemen sorar.

Sokak sokak dolaşır ekmeğini bu seyyar satıcılıktan kazanır, şimdiye dek bir şikayet bir itiraz duymadık ancak gel gör ki Şişli Belediyesi kendisine şikayet gittiği gerekçesiyle zabıtayı yollayıp seyyar aracına el koymuş ve sokakta simit satmasını yasaklamış.

Her şey bir yana Şişli Belediyesi, işi gücü bırakıp Mehmet abi gibi insanlarla neden uğraşır? Gürültü kirliliği oluşturuyor diye tezgahına el koymuş. Şişli'de gürültü kirliliği aranıyorsa onlarca başka neden var. Onlarla neden mücadele edilmiyor? Yarın konuyla ilgili eylem var.

Eylem Kurtuluş Eşref Efendi Sokak'ta olacak. Mehmet abiye yapılan bu haksızlıktan geri dönülsün ve bize mahalleliye hiçbir rahatsızlığı olmayan bu insanın ekmeğiyle oynanmasın" şeklinde duyurdu.

Doğan’ın paylaşımına semt sakinleri ile birlikte bir çok sosyal medya kullanıcısı da destek verdi.

Öne Çıkanlar