Ucuz uçak bileti bulmak için ne yapılabilir? İşte taktikler...

Ucuz uçak bileti bulmak için ne yapılabilir? İşte taktikler...
Yayınlanma:
A+ A-
Uçak biletlerine gelen zamlar sonrası ucuz uçak bileti bulma taktikleri merak konusu. İşte uçak biletlerini daha ucuza getirebilecek tüyolar...

Artı Gerçek - Artan döviz kuru, Türk Lirası'nın erimesi derken uçak biletleri fiyatlarında fahiş artış yaşanıyor. Yurt içi ve yurt dışı seyahat fark etmeksizin yaşanan bu artışlara karşı seyahat edecekler, çözümü sadece erken bilet almakta buluyor.

NTV'nin aktardığına göre, erken dönem uçak bileti alan kişiler, seyahat tarihi yaklaştığında aldıkları biletin fiyatının daha da düştüğünü görebiliyor. Bunun nedeni ise muhtemelen rezervasyonların bilete dönmemesi ve o bilet sınıfının tekrar satışa çıkması veya uçağı doldurmak için havayolunun fiyatı düşürmesi.

Peki ucuz uçak bileti bulmanın başka taktikleri var mı?

  • Önden rezervasyon yapıp, bileti satın almadan arada fiyat kontrolü yapılabilir.
  • Uçak bileti fiyatları günden güne değişiklik gösterir. Özellikle hafta sonları uçuşun fiyatı yüksek olabilir. Pahalı bilet almamak için, mümkünse hafta içi olan uçuşları ve tatil dönemine denk gelmeyen tarihler tercih edilirse daha avantajlı duruma gelinebilir.
  • Gidiş-geliş tarihlerinde +3/-3 gün oynatmak denenebilir. Böylece daha uygun bir fiyat yakalanabilir.
  • Bilet fiyatı karşılaştırması yapan arama motorları kullanılabilir. Bu sitelerde uygun fiyata bilet bulunabilir. Ancak bu siteler bazen havayolunun kendisinden daha pahalı sonuçlar çıkarabiliyor. Bileti bulduktan sonra, satın almadan bir de havayolunun kendi sitesinden fiyat karşılaştırması yapılabilir.
  • Her zaman geçerli olmasa da bazen gidiş-dönüş bilet almak yerine iki adet tek yön bilet almak daha avantajlı olabiliyor. Mesela gidişte Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan bir uçuş daha uygun fiyatlı iken, dönüşte Atatürk Havalimanı’na inen bir uçuş daha ucuz olabilir.
  • Dünyadaki çoğu büyük şehirde, çoğunlukla düşük bütçeli bilet satan havayollarının kullandığı ikinci veya üçüncü bir havaalanı vardır. Uçak biletini ararken bu havayolu şirketlerinin biletlerine bakmak daha uygun fiyatlı bilet bulmada işe yarayabilir.
  • Uçak arama motorları ve havayollarının mail listelerine üye olunabilir. Böylece kampanya zamanlarından haberdar olunabilir.

Öne Çıkanlar