Uzmanlardan kene uyarısı

Uzmanlardan kene uyarısı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 21:32
A+ A-
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakası dört kentte ölümcül.

HABER MERKEZİ- İlk kene ısırığı ve ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakası, Gümüşhane Kelkit'te yaşandı. Uzmanlar, kenelerin taşıdığı virüsün farklılığına işaret ederek özellikle Giresun, Şebinkarahisar, Sivas ve Çorum'daki vakalarda ölüm oranlarının yüksek olduğunu bildirdi. Kenenin ve yol açtığı KKKA'nın artık Türkiye geneline yayıldığı söyleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal önemli uyarılarda bulundu.

"Bugüne kadar az vaka gördük ancak havalar ısınacak ve bu şekilde devam edeceği için insanlar özellikle kırsal alanlara ve dış ortama daha fazla çıkacaklar. Bu da KKKA hastalığı açısından risk oluşturacaktır. Bu nedenle şu anda biz dikkatleri ve önlemleri üst düzeye çıkarmak durumundayız."
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının en az geçen yıl görüldüğünü belirten Köksal, vakaların Türkiye'nin tamamında azalmasını, koruma önlemlerinin gelişmesi nedeniyle değil ne değil, virüsün kendi hızını tamamlamış nedeniyle olduğunu söyledi.

TOKAT, GİRESUN VE SİVAS ÖLÜMCÜL HATTA
Geçen sene Türkiye genelinde 10’u bulmayacak kadar az vakanın olduğunu vurgulayan Köksal, Tokat ve Sivas yöresindeki kenelerin ve taşıdıkları virüslerin farklı olduğuna da dikkat çekerek, "Giresun’un Sivas’a bakan kırsal kesimi vaka kayıplarının olduğu en önemli yerlerden birisi. Yapılan çalışmalarda da arada genetik farklılıklar var. Oradaki virüslerin hastalık yapma kapasitesi Gümüşhane Kelkit yöresinden çok daha farklı ve daha yüksek. O nedenle ölüm oranının Türkiye’de en fazla olduğu vakalar Giresun’un Şebinkarahisar ve Sivas’a bakan kesimlerinde ve Sivas kaynaklı Çorum kaynaklı bölgelerde görüyoruz" uyarısında bulundu.