Hakkari'de madenlere karşı başlatılan nöbet ikinci gününde: 'Çalışmalar derhal durdurulsun'

Hakkari'de madenlere karşı başlatılan nöbet ikinci gününde: 'Çalışmalar derhal durdurulsun'
Hakkari’de 2007’den beri devam eden maden faaliyetlerine karşı köylülerin başlattığı nöbet ikinci gününde devam etti. Yaşam alanlarına ciddi zararlar verildiğini söyleyen köylüler, maden çalışmalarının durdurulmasını talep ediyor.

Artı Gerçek - Hakkari'nin Kavaklı köyü halkının, 2017 yılında Karakaya ve Sedex Resources Maden şirketlerinin başlattığı çinko ve kurşun madeni kazı çalışmalarını durdurmak başlattığı nöbet ikinci gününde devam etti. Maden şirketi yetkilileri ile görüşen köylülerin talepleri kabul edilmedi.

'YETKİLİLER ÇÖZÜM BULMADI'

Kavaklı Köyü sakini Salih Kurt, şunları söyledi:

"Köyümüzün mera alanlarında bulunan maden ocağı 18 yıldır çevreye ve köylülerin yaşam alanlarına ciddi zararlar vermektedir. Maden çalışmaları nedeniyle topraklarımız kirlendi ve verimliliğini kaybetti. Su kaynaklarımız zehirlendi ve içilmez hale geldi. Hava kirliliği arttı ve solunum problemlerine yol açtı. Hayvanlarımızın otlanma alanları tahrip edildi.

Köyümüzün doğal güzelliği bozuldu. Bu sorunlara rağmen maden çalışmaları durdurulmak yerine aralıksız devam etmektedir. Köylüler olarak defalarca yetkilere başvurmamıza rağmen sorunumuza çözüm bulunamadı. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Köyümüzün ve gelecek nesillerin haklarını korumak için maden çalışmalarının derhal durdurulmasını talep ediyoruz."

TALEPLERİ SIRALADI

Taleplerini sıralayan Kurt, "Hakkari Kavaklı Köyü mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulsun. Maden ocağının çevreye verdiği zararlar tazmin edilsin. Köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırsın. Bölgede yeniden ağaçlandırma yapılsın" ifadelerini kullandı. Yetkililerden acil çözüm beklediklerini vurgulayan Kurt, aksi takdirde eylemlerini sürdürceklerini açıkladı. (ANKA)

Öne Çıkanlar