Su altında kalacak Yusufeli'nde 'geri dönüşüm' yıkımı

Su altında kalacak Yusufeli'nde 'geri dönüşüm' yıkımı
Çoruh Nehri üzerine inşa edilen baraj nedeniyle göçün devam ettiği Yusufeli ilçesinde kamu binalarının yıkımı başladı. Yıkılan yapılardan toplanan demirlerse geri dönüşüm için kamyonlarla taşınıyor. Yıkımın yıl sonuna kadar bitmesi planlanıyor.

Artı Gerçek- Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe sular altında kalacak.

22 Kasım'da su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı'nda su seviyesi 41 metreye yükselirken, ilçe merkezinin su altında kalmasına da sayılı günler kaldı. Baraj sularının 5 kilometre mesafeye kadar yaklaştığı ilçe merkezinde kamu binalarının yıkımı başladı.

DEMİRLER GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN TOPLANDI

Baraj inşaatıyla birlikte merkez ve yedi köyün sular altında kalacağı Yusufeli ilçesinde; kapısına kilit vurulup, yeni yerleşim yerine taşınan kamu binalarında hurda alım sürecine geçildi. 'Büyük göç'ün sürdüğü ilçede 72 yıllık hükümet konağı, çevrede alınan güvenlik önlemlerinin altında iş makineleriyle yıkıldı. İşçiler ise tek tek yıkılan yapılardan demir toplamaya başladı. Toplanan demirler geri dönüşüm için kamyonlarla taşındı. İlçedeki diğer kamu binaları da yıl sonuna kadar yıkılacak.

YENİ YUSUFELİ YERLEŞİM ALANI

yeni.jpg

İlçe merkezi ve 7 köyünün, baraj suları altında kalacağı Yusufeli'de, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp kazı ve 10 milyon metreküp dolgu ile oluşturulan 153 hektar alanda yeni yerleşim alanları inşa edildi. 3 bölgede 10 etap halindeki çalışmalarda hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları inşa edildi. (DHA)

Öne Çıkanlar