ABD Dışişleri'nin Afganistan raporu: Trump ve Biden yönetimlerinin çekilme hazırlıkları yetersizdi

ABD Dışişleri'nin Afganistan raporu: Trump ve Biden yönetimlerinin çekilme hazırlıkları yetersizdi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri beklenen Afganistan raporunu yayınladı. Trump ve Biden yönetimlerinin ülkeden çekilme sürecindeki hazırlıklarının yetersiz olduğu ve bunun Afganistan yönetimi ve ABD ile işbirliği yapan Afganlar için "ciddi sonuçlar" doğurduğu kaydedildi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecini inceleyen 85 sayfalık raporun 24 sayfasını kamuoyuyla paylaştı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın talimatıyla hazırlanan raporda, Başkan Joe Biden ve selefi Donald Trump'ın askerleri geri çekme kararlarının Afganistan'ın "güvenliği ve ABD destekli hükümetin varlığı açısından ciddi sonuçları" olduğunu söyleyerek 2021'deki tahliyenin ele alınışı eleştirildi.

Raporda adı verilmeden Dışişleri Bakanı Antony Blinken da eleştirilerek "Taliban Ağustos 2021'de Kabil'de ilerlerken bakanlığın kriz yönetimi görev gücünü genişletememesi" ve "kriz yanıtının tüm unsurlarını denetleyecek kıdemli bir diplomatın olmaması" eleştirildi. Raporda, her iki yönetimde de çekilmeyle ilgili "en kötü durum senaryosunun hazırlanması" ve bunun ne kadar hızlı sürede gerçekleşebileceği konusundaki üst düzey değerlendirmelerin "yetersiz" olduğu vurgulandı.

Afganistan'da Eşref Gani hükümetinin "ani çöküşü" ve Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Kabil'e girmesiyle ABD Dışişleri Bakanlığı'nın "benzeri görülmemiş bir ölçek ve karmaşıklıkta" bir görevle karşı karşıya kaldığı belirtilen raporda Trump yönetimi görevden ayrıldığında ABD'nin Afganistan'daki diplomatik varlığını nasıl sürdüreceği, Afganlara ne olacağı gibi bir dizi kilit sorunun yanıtsız kaldığı dile getirildi. Afganlara verilecek özel vizelerle ilgili Trump yönetiminin süreci iyi yönetmediği ifade edilen raporda, Biden yönetiminin bu kapsamda yaptığı çalışmalardan bahsedildi.

Raporda, Dışişleri Bakanlığı'nın Afganistan'dan çekilme kararının ardından nasıl çalıştığına dair detaylar verilirken, olası bir krize karşı daha hazırlıklı olunması hususunda ise bazı önerilerde bulunuldu. Bu öneriler arasında krize hazırlık ve yanıt verebilme kabiliyetlerinin geliştirilmesi, krizle ilgilenecek özel bir yönetici kadrosunun belirlenmesi, siyasilerle bu sürede yürütülecek temas ve kriz anında iletişim konularında tavsiyelere yer verildi.

BIDEN 'BEN HAKLIYDIM' DEDİ

Biden dün ABD Dışişleri Bakanlığının, Afganistan'dan çekilmeyle ilgili raporuna yönelik soruya "Afganistan hakkında ne dediğimi hatırlıyor musunuz? El Kaide'nin orada olmayacağını söyledim. Taliban'dan yardım alacağımızı söyledim. Şu an ne oluyor? Basınınızı okuyun, ben haklıydım" yanıtını vermişti.

TAHLİYE KAOTİK ANLARA SAHNE OLMUŞTU

ABD askerlerinin çekilmesi ve ABD ve müttefik yetkililerin, vatandaşların ve Afganların Taliban misillemesi riski altında tahliyesi kaotik sahneler yaratmıştı. Binlerce Afgan Kabil havaalanına girmeye çalışmış, kimileri tahliye uçaklarına tutunurken düşerek ölmüştü. Bir IŞİD İntihar bombacısı, havaalanı kapısının önünde 13 ABD askerini ve 150'den fazla Afgan'ı öldürmüştü. 30 Ağustos 2021'de son ABD askerleri ülkeden ayrılmadan önce, yaklaşık 6 bin Amerikalı da dahil olmak üzere yaklaşık 125 bin kişi, ABD destekli hükümet kaçtıktan sonra Kabil'den uçakla tahliye edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar