ABD'den Türk iş insanı Sıtkı Ayan'a yaptırım kararı

ABD'den Türk iş insanı Sıtkı Ayan'a yaptırım kararı
ABD Hazine Bakanlığı iş insanı Sıtkı Ayan ve ailesini yaptırım listesine aldığını duyurdu. Sıtkı Ayan'ın İran Devrim Muhafızları adına İran petrolünün nakliyesini sağladığı ve gelirlerin aklanmasına yardımcı olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - ABD Başkan Joe Biden yönetimi, Türk iş insanı Sıtkı Ayan ile ailesi ve yakınlarını İran petrolünün satışını kolaylaştırdıkları için yaptırım listesine aldığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı'nın perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Sıtkı Ayan, İran Devrim Muhafızları için yüz milyonlarca dolarlık petrolün bazı ülkelere satışında rol oynadı.

Euronews'un haberine göre, Ayan ve şirketlerinin, bu satışlardan elde edilen gelirlerin Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullah'ı adına aklanmasını sağladığı belirtildi.

Yaptırımlar kapsamında Ayan veya söz konusu şirketlerinin ABD'de bulunan mal varlıkları dondurulacak ve ABD vatandaşlarının bu isim ve şirketlerle iş yapması yasaklanacak.

WIKILEAKS VE 'MAN ADASI' İDDİALARINDA ADI GEÇİYORDU

İlk kez İran ve Türkmenistan doğal gazının Avrupa'ya taşınmasıyla ilgili boru hattı projesiyle adını duyuran Sıtkı Ayan'ın adı Wikileaks belgelerinde ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Man Adası" açıklamalarında da geçiyordu.

WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacağı belirtiliyordu.

SITKI AYAN: SADECE RESMİ KURUMLARI İLE ÇALIŞTIK

Reuters haber ajansına konuşan Sıtkı Ayan ise, "Yasal haklarımızı herkese karşı savunacağız" dedi.

"Hayatımın hiçbir döneminde İran resmi kurumları dışında hiç kimseyle iş ilişkim olmadı" diyen Ayan, İran'da daha önce iki iş yatırımının olduğunu söyledi.

Bunlardan birinin 2010'daki yaptırımlar sebebiyle sonlanan petrol ve petrol ürünleri ticareti için kurulan şirket olduğunu belirtti. Ayan, diğer yatırımının ise ödeme ile ilgili sorunlar sebebiyle vazgeçtiği İran'ın Türkiye'ye 2009-2015 yılları arasında sattığı elektriğin iletilmesiyle ilgili yatırım olduğunu söyledi.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI: PETROL GELİRLERİNİN AKLANMASINA YARDIMCI OLDU

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında "Ayan'ın şirketleri İran petrolünün kaynağını ve Devrim Muhafızlarının bundan faydasını gizleyerek uluslararası olarak satılması için yabancı alıcılarla satış sözleşmeleri imzaladı, petrolün nakliyesini sağladı ve gelirlerin aklanmasına yardımcı oldu" ifadeleri yer aldı.

Ayan, oğlu Bahaddin ve üç ortağının Cebelitarık merkezli ASB Şirketler Grubu aracılığıyla ABD yaptırımlarını delerek İran petrolünün Çin, Doğu Asya ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa'daki bazı müşterilere satışını organize ettiği belirtildi.

ASB'nin sahipliğinde veya iştirakinde Türkiye, Kıbrıs, Hindistan ve Marshall Adaları'nda kurulu çok sayıda şirket bulunuyor. (Kaynak, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar