Almanya'ya sığınan Ukraynalı mültecilerin yüzde 37'si kalmak istiyor

Almanya'ya sığınan Ukraynalı mültecilerin yüzde 37'si kalmak istiyor
Almanya'daki Ukraynalı mültecilerin üçte birinden fazlası bu ülkede kalıcı olarak ya da uzun yıllar yaşamak istediklerini söylüyor. Devlet destekli yapılan ankete katılanların sadece yüzde ikisi bir yıl içinde Almanya'yı terk etmek istiyor.

Artı Gerçek- Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya'ya sığınan 1 milyondan fazla Ukraynalı mültecinin yüzde 37'si Almanya'da mutlu olduklarını ve bu ülkede kalıcı olarak ya da birkaç yıl daha kalmak istediklerini söyledi

Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi'nin de desteğiyle 11 bin 225 Ukraynalı mülteci arasında yapılan ankete katılanların yüzde 34'ü ise savaş bitene kadar bu ülkede kalmak istediklerini açıkladı.

Ankete katılanların yüzde 27'si kararsız olduğunu söylerken sadece yüzde 2'si bir yıl içinde Almanya'dan ayrılacağını açıkladı.

Almanya, Polonya'nın ardından en fazla Ukraynalı mülteci alan ülke oldu.

ÜLKEDEKİ UKRAYNALI MÜLTECİLERİN ÇOĞUNLUĞU KADIN

Ankete göre ülkedeki Ukraynalı mültecilerin yaklaşık 80'i kadın ve ortalama bir Ukraynalıdan daha iyi eğitimli. Ankete göre ülkedeki Ukraynalı mültecilerin yüzde 72'sinin üniversite diploması var.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy savaşın başında genel seferberlik ilan ederek savaşabilecek yaştaki erkeklerin ülkeden ayrılmasını yasaklamıştı.

Ankete göre Almanya'daki Ukraynalıların sadece yüzde 4'ü Alamnca biliyor ancak yarısı Almanca kursuna gidiyor.

Ukraynalı mültecilerin dörtte üçü özel dairelerde yaşarken sadece yüzde 9'u mülteciler için kurulan sosyal konutlarda kalıyor.

Yine anket sonuçlarına göre çalışabilecek yaşta olan Ukraynalı mültecilerin yüzde 17'si bir işe sahip. İşe sahip olanların yüzde 71'i ise üniversite diploması ya da mesleki diploma gerektiren bir işte çalışıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar