BBC'nin araştırmasının ardından Abercrombie’nin eski CEO’su cinsel istismarla suçlanıyor

BBC'nin araştırmasının ardından Abercrombie’nin eski CEO’su cinsel istismarla suçlanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Giyim şirketi Abercrombie & Fitch’in eski CEO’su Mike Jeffries ve partneri Matthew Smith, düzenledikleri özel seks partilerinde erkekleri para karşılığı istismar ettikleri suçlamalarıyla karşı karşıya. Şirketin yeni yönetimi iddiaları soruşturuyor.

Artı Gerçek - Amerikan giyim markası Abercrombie & Fitch (A&F) eski CEO'su hakkındaki iddiaları araştırdığını açıkladı. Eski CEO Mike Jeffries, dünya çapında ev sahipliği yaptığı seks etkinliklerinde erkekleri istismar etmekle suçlanıyor. BBC tarafından yapılan bir araştırma, organize bir şebekenin Jeffries ve partneri Matthew Smith ile birlikte genç yetişkin erkekleri etkinliklere katmak için bir aracı kullandığını ve bazılarının istismara uğradıklarını iddia ettiklerini ortaya çıkarmıştı.

BBC’ye konuşan sekiz erkek bu etkinliklere katıldıklarını anlatırken, aralarından bazıları istismar edildiklerini söyledi. Jeffries ve Smith iddialarla ilgili henüz açıklama yapmadı ancak ikilinin aracılığını yapan kişi, herhangi bir hata yapıldığını reddetmekle birlikte, bu etkinliklerde çalışan kişilerin “ne olup bittiğinin farkında” olduğunu öne sürdü.

'BAĞIMSIZ SORUŞTURMA BAŞLATILDI'

Hollister markası da dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 850 mağaza işleten A&F, BBC'nin kendisiyle temasa geçmesinden sonra iddialarla ilgili olarak "bağımsız bir soruşturma yürütmek üzere dışarıdan bir hukuk firması" görevlendirdiğini açıkladı. İddia edilen davranış karşısında "dehşete düştüğünü ve iğrendiğini" de belirtti. İddiaların yer aldığı belgeleri ve BBC’nin açığa çıkarttığı tanıklıkları bağımsız şekilde inceleyen ABD’li iki eski savcı, “seks ticareti” suçlaması işlenip işlenmediğinin belirlenmesi için soruşturma başlatılması çağrısı yapmıştı. ABD yasalarında, seks ticareti suçlaması, yetişkin bir bireyin başka bir ülke ya da eyalete götürülerek zorla, tehditle ya da dolandırıcılık yoluyla para karşılığı seks yaptırılmasını içeriyor.

JEFFRİES’İN YÜKSELİŞ HİKAYESİ

Mike Jeffries, Abercrombie & Fitch (A&F) markasını 1990’lardan başlayarak yirmi yılı aşkın bir sürede milyar dolarlık bir şirket haline getirdi. Şirketin büyüme serüveninde, cinselliğin ön plana çıktığı provokatif reklamlar ve mağazalarda üstsüz erkek modellerin çalıştırılması önemli rol oynadı. ABD’nin en çok kazanan CEO’larından birisi olarak zamanında sık sık gündeme gelen Jeffries, çalışanlara yönelik ayrımcılık yaptığı suçlamalarının odağındaydı. Harcamalarıyla ilgili eleştirilere de maruz kaldı. Partneri Matthew Smith’in de şirket üzerinde gayriresmi bir etki sahibi olduğu konusunda şikayetler dile getirildi. 2014’te düşen satışlar sonrası Jeffries, 25 milyon dolarlık emeklilik ödeneğini yanına alarak görevi bıraktı.

ÖZEL MEKANLARDA ÖZEL PARTİLER

BBC'nin iki yıl süren soruşturması, eski Abercrombie CEO’su Jeffries’in New York'taki konutlarında ve Londra, Paris, Venedik ve Marakeş de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki lüks otellerde düzenlediği etkinliklerde erkekleri seks için istismar ettiği iddialarını ortaya çıkarmıştı. BBC, bu etkinliklere katılan ya da bunların organizasyonunda çalışan 12 erkekle konuştu. 2009-2015 tarihleri arasındaki bu partilerde bulunan 12 erkek, Jeffries ve partneri Smith'in düzenlediği etkinliklere katıldıklarını ya da bu etkinlikleri organize ettiklerini anlattı. Bu partilere katılan sekiz kişi, bir aracı tarafından buralarda çalıştırılmak üzere bulunduklarını söyledi. BBC, yapılan tariflerden bu kişinin James Jacobson olduğunu belirledi. BBC'ye işe alındıklarını anlatan erkeklerin yarısı, başlangıçta etkinliklerin niteliği konusunda yanlış yönlendirildiklerini veya işin içinde seks olduğunun söylenmediğini iddia etti.

Diğerleri ise etkinliklerin cinsel içerikli olacağını anladıklarını ancak kendilerinden tam olarak ne beklendiğini bilmediklerini söyledi. Hepsine ödeme yapıldı. Bu etkinliklere katılan erkekler BBC'ye Jeffries ve Smith'in yaklaşık dört erkekle cinsel ilişkiye girdiklerini ya da onları birbirleriyle cinsel ilişkiye girmeleri için "yönlendirdiklerini" söylediler. Erkekler daha sonra etkinlikteki personelin kendilerine binlerce dolar nakit para ile dolu zarflar verdiğini söyledi.

GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ İMZALATILDI

BBC araştırmasına göre bu etkinliklerin organizasyonunda belirli adımlar izleniyordu: Etkinliklerde çalışacak erkek modelleri bulan kişiler her kişi için Jacobson'dan 500-1000 dolar arasında para alıyordu.Jacobson bu kişiler tarafından "aracı" ya da "kast ajansı" olarak tanıtılıyordu. BBC'ye anlatılana göre, Jacobson bu kişilerin fotoğraflarını Jeffries ve Smith'e gönderiyordu. Çoğu tanık, Jacobson'un Jeffries ve Smith ile görüştürmeden önce bu modelleri kendisiyle oral seks yapmaya zorladığını ve bu şekilde "prova" yapıldığını anlattı. Tanıkların hepsi, kendilerine gizlilik anlaşması imzalatıldığını söyledi. Bunu okumaya çok az vakitleri olduğunu, bir örneğini kendilerinde bulundurmalarına izin verilmediğini, ancak yaşananları anlatırlarsa dava açılabileceğini fark ettiklerini söylediler. (BBC TÜRKÇE, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar