Biden'dan Texas'ta 21 kişinin öldüğü saldırıya dair açıklama: ABD'de böyle şeyler olmamalı

Biden'dan Texas'ta 21 kişinin öldüğü saldırıya dair açıklama: ABD'de böyle şeyler olmamalı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 11:28
A+ A-
ABD Başkanı Biden 21 kişinin öldüğü okul saldırısına ilişkin silah almanın kolay olmaması gerektiğini belirterek, ‘Biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?’ diye sordu, 'yoruldum' dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Texas'taki bir ilkokulda 21 kişinin yaşamına mal olan silahlı saldırıyla ilgili, açıklama yaptı. 18 yaşındaki bir çocuğun silah alabilmesinin çok yanlış olduğunu dile getiren Biden, "Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağız?" diye sordu.

Başkan Biden'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Texas'ta hayatlarının çok başında çocuklar hayatını kaybetti. Bu zorlu süreç hepimizi yaraladı. Aileler için bu durum ruhunuzun bedeninizden ayrılması gibidir ve bu hiçbir zaman geçmeyecek."

‘YORULDUM ARTIK’

"Bu duyguyu bütün toplumla birlikte paylaşmaktayız. Eşimle birlikte tüm çocukları anıyoruz.  Başkan olarak bu konuşmayı yapmamayı ümit ediyordum. Yoruldum artık."

Farklı eyaletlerde de katliamlar gerçekleşiyor. Büyüklü küçüklü 900 kadar olay rapor edildi. Bu durumlar büyümekte. Bu türde bir saldırı New York'ta da gerçekleşti ve faaliyete geçmek zorundayız. Yasaların bunlarla ilgili güçlendirilmesi lazım."

‘SİLAH ALMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI, BU HASTALIKLI BİR DURUM’

"Silah alımlarının bu kadar basit olmaması gerekiyor. Bir çocuk bile satın alabiliyor. Bu hastalıklı bir durumdur. Biz her olayda büyük acılar yaşamaktayız. ABD'de bu şekilde olaylar yaşanmamalı.

Bu tarz silahlı saldırılar dünyanın başka yerlerinde nadiren oluyor. Oralarda da akli dengesi yerinde olmayan insanlar var, orada da aile içi problemi olan insanlar var ancak bu tarz toplu silahlı saldırılar bu kadar sıklıkla asla olmuyor."

‘NEDEN AMERİKA’DA OLUYOR?’ DİYE SORDU

"Peki neden Amerika'da oluyor ve biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?

Artık gerekli yasaların çıkması lazım. Daha fazlasını yapmak zorundayız. Ailelerin yanında olduğumu ifade ediyor ve onlara dua ediyorum."

İlgili Haberler