Blinken İsrail'de: 'İntikam çağrıları çözüm değil'

Blinken İsrail'de: 'İntikam çağrıları çözüm değil'
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Mısır ziyaretinin ardından İsrail'e geçti. İsrail'deki açıklamasında taraflara itidal çağrısı yağan Blinken, Kahire'deki demecinde de ABD'nin Filistin'de iki devletli çözüme bağlılığının sürdüğünü vurguladı.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Ortadoğu gezisi kapsamındaki Mısır temaslarının ardından İsrail'e gitti. İsrail ordusunun cuma günü Barı Şeria'daki Cenin Mülteci Kampı'nda 10 Filistinliyi öldürmesi ardından Filistinli bir saldırganın Doğu Kudüs'te yedi İsrailliyi silahlı saldırıda öldürmesinin ardından gelen ziyaret sırasında yaptığı açıklamada Blinken taraflara itidal çağrısı yaptı.

'GERİLİMLERİ YATIŞTIRMAK HERKESİN SORUMLULUĞU'

Blinken, Tel Aviv'e indikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Gerilimleri alevlendirmek yerine yatıştırmak için adımlar atmak herkesin sorumluluğundadır" dedi. Sözlerine "Cuma günkü saldırı bireylere yönelik bir saldırıdan daha fazlasıydı. Aynı zamanda, insanların inancını yerine getirmesine yönelik evrensel eyleme de bir saldırıydı. Bunu en güçlü şekilde kınıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı "Mağdur kim olursa olsun veya neye inanırsa inansın, masum canlara mal olan bu ve diğer terör eylemlerini kutlayan herkesi kınıyoruz. Daha fazla masum kurbana karşı intikam çağrıları çözüm değil" ifadelerini kullandı.

ABBAS VE NETANYAHU İLE GÖRÜŞECEK

Blinken temasları kapsamında ilk önce akşam saatlerinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanynu ile görüşecek. ABD Dışişleri Bakanı salı günü de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek.

BLINKEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU YAPTI

Blinken, İsrail'e hareket etmeden önce Kahire'de gazetecilere yaptığı açıklamada Washington'un "İsrail-Filistin anlaşmazlığına kalıcı çözüm bulmak için tek yol olarak müzakereyle üzerinde anlaşmaya varılan iki devletli çözüme sarsılmaz inanç" duyduğunu söyledi.

İsrail ve Filistin arasında ABD arabuluculuğuyla yürütülen görüşmeler 2014'te çökmüştü. Netanyahu'nun yeni aşırı sağcı hükümetinde Filistin'in bağımsız bir devlet kurmasına karşı olan isimler bulunuyor. Ayrıca diplomasiyi tercih eden Abbas yönetimine Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas karşı çıkıyor ve İsrail'in yok edilmesini istiyor.

İki devletli çözüme bölgedeki destek oranı ise oldukça düşük bir seviyede. Geçen hafta Filistin Politika ve Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir araştırmaya göre iki devletli çözümü desteklediğini söyleyen Filistinlilerin oranı yüzde 33, İsrailliler arasında ise bu oran yüzde 34 seviyesinde. Araştırmaya katılan Filistinlilerin üçte ikisi iki devletli çözüme karşı olduğunu söylerken İsrailli Yahudiler arasında bu oran yüzde 53 seviyesinde.

İSRAİL SABAH SAATLERİNDE 26 YAŞINDAKİ BİR FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ

Diğer yandan İsrail, Blinken'ın ziyaretinden önce işgal altındaki Batı Şeria'daki bir kontrol noktasında 26 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre Filistinli genç aracını askerlerin üzerine sürerek kontrolden kaçmaya çalışınca askerlerin açtığı ateş sonucu öldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar