BM Güvenlik Konseyi'nde gergin toplantı: İsrail ve İran karşılıklı yaptırım istedi

BM Güvenlik Konseyi'nde gergin toplantı: İsrail ve İran karşılıklı yaptırım istedi
İsrail ve İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında karşılıklı olarak yaptırım istedi. BM Genel Sekreteri Guterres ise Ortadoğu'da gerilimi azaltma çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - İran'ın, Şam Büyükelçiliği'ne 1 Nisan günü düzenlenen İsrail saldırısına cumartesi günü yaptığı misillemenin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi dün gece New York'ta olağanüstü toplandı. Toplantıya İsrail ve İran'ın karşılıklı suçlamaları damga vurdu.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan konuşmasında "Maske düştü. Terörün bir numaralı küresel sponsoru olan İran, bölgenin ve dünyanın istikrarsızlaştırıcısı olarak gerçek yüzünü ortaya koymuştur" iddiasında bulundu. Erdan BM Güvenlik Konseyi'nden İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanımlamasını ve "çok geç olmadan İran'a mümkün olan tüm yaptırımları uygulamasını" istedi. Erdan konuşmasında özellikle 2015'te imzalanan İran nükleer anlaşması taraflarına Tahran'a karşı uluslararası yaptırımları yeniden uygulama imkanı veren "geri tepme" mekanizmasına da atıfta bulundu.

gilad-erdan.jpg

ABD'nin Temsilcisi Robert Wood da "Güvenlik Konseyi üyeleri olarak İran'ın Konsey kararlarına uymasını ve tüzük ihlallerine son vermesini sağlamak gibi kolektif bir sorumluluğumuz var" dedi. Wood, ABD'nin "İran'ı sorumlu tutmak için ek tedbirleri araştıracağını" söyledi.

İRAN: MEŞRU MÜDAFAA HAKKIMIZI KULLANDIK

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Amir Said İravani ise saldırıyla ilgili olarak ülkesinin "doğal meşru müdafaa hakkını" kullandığını ve harekete geçmekten başka "seçeneği olmadığını" vurguladı. İravani, İran'ın "gerginlik ya da savaş istemediğini" ancak her türlü "tehdit ya da saldırganlığa" karşılık vereceğini söykedi.

iran.jpg

BM Güvenlik Konseyi'nin "uluslararası barışı ve güvenliği koruma görevinde başarısız olduğunu" belirten İravani "Güvenlik Konseyi'nin sorumluluğunu üstlenmesinin ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik gerçek tehdidi ele almasının zamanı geldi" diye konuştu. İravani Konsey'in "bu rejimi (İsrail) Gazze halkına yönelik soykırımı durdurmaya zorlamak için acil ve cezalandırıcı tedbirler almak zorunda olduğunu" ifade etti.

GUTERRES'TEN GERİLİMİ AZALTMA ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise toplantıda Güvenlik Konseyi'ne Ortadoğu'da gerginliği azaltma çağrısı yaptı. "Ne bölge ne de dünya daha fazla savaşı kaldırabilir" diyen Guterres "Ortadoğu uçurumun eşiğinde" uyarısında bulundu. Guterres "Bölge halkı gerçek bir yıkıcı, tam ölçekli çatışma tehlikesiyle karşı karşıya. Şimdi yatıştırma ve gerilimi düşürme zamanıdır" diye konuştu.

İsrail, Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlenmiş ve saldırıda İran Devrim Muhafızlarına üye, aralarında iki üst düzey generalin de bulunduğu yedi kişi ölmüştü. İsrail sorumluluğu resmen üstlenmese de, saldırının Tel Aviv yönetimi tarafından düzenlendiğine ABD'li yetkililerden de teyit gelmişti.

Tahran, bu saldırıya yanıt olarak cumartesi günü geç saatlerde 300'den fazla füze ve insansız hava aracı (İHA) ateşledi ve ilk kez İsrail'e doğrudan saldırı düzenledi. Füze ve İHA'ların büyük kısmının İsrail, ABD, İngiltere ve Ürdün tarafından havadayken imha edildiği açıklandı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar