Dışişleri'nden İsrail ve İran'a orantılı tepki, bölgesel savaş uyarısı

Dışişleri'nden İsrail ve İran'a orantılı tepki, bölgesel savaş uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, İran'ın İsrail'e misillemesi hakkında yazılı açıklama yaptı: Küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı, İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne İsrail tarafından düzenlenen saldırıya misillemesi hakkındaki açıklamasında bölgesel savaş uyarısı yaptı. Açıklamada İsrail'in 1 Nisan'daki Büyükelçilik saldırısın uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtilirken, "Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz" denildi.

Bakanlık, misilleme öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blnken'in Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu mevkidaşları üzerinden İran'a gönderdiği mesajları hatırlatarak, "Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır. Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız" ifadelerini kullandı.

'TIRMANMAYA SON VERİLMELİ'

Dışişleri Bakanlığı'nın dün düzenlenen İran misillemesi hakkındaki açıklamasının tam metni şöyle:

"İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar