İsrailli yetkililerden İran'a karşı 'koalisyon' açıklaması

İsrailli yetkililerden İran'a karşı 'koalisyon' açıklaması
İran'ın misillemesine ne yanıt vereceği merak edilen İsrail'de, Savunma Bakanı Gallant ve Savaş Kabinesi üyesi Gantz'dan "Tahran'a karşı uluslararası koalisyon" çağrısı geldi. Gantz "İstediğimiz şekilde, bizim için doğru zamanda bedel ödeteceğiz" dedi.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne saldırmasına misilleme olarak dün gece yüzlerce İHA ve füze fırlattığı İsrail, şu an için karşı misillemeden geri adım atmış görünüyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, Tahran'a karşı 'uluslararası bir koalisyon'dan dem vurup şu an için karşı misilleme düzenlenmeyebileceği sinyali verdi.

Gantz, Savaş Kabinesi toplantısına girmeden önce yaptığı açıklamada, "İsrail'in İran'a doğru zaman geldiğinde" bedel ödeteceğini söyledi. Gantz, "Bölgesel bir koalisyon inşa edeceğiz ve İran'a, istediğimiz şekilde, bizim için doğru olan zamanda bedel ödeteceğiz" dedi.

Gallant ise İsrail'in "İran'a karşı uluslararası bir stratejik ittifak kurma fırsatı olduğunu savundu. İsrail Savunma Bakanı, İran'ın füzelerine nükleer patlayıcı da yükleyebileceğini iddia edip, "Bu büyük tehdide karşı stratejik bir ittifak kurma fırsatımız var" diye konuştu.

Devrim Muhafızları, İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne 1 Nisan'da İsrail tarafından düzenlenen ve iki üst düzey komutanının öldürüldüğü saldırıya misilleme olarak dün gece İsrail'e onlarca SİHA ve füze fırlatıldığını duyurmuştu. İran Dışişleri Bakanlığı, saldırının askeri hedeflerle sınırlı tutulacağı konusunda ABD'nin bilgilendirildiğini açıklamıştı. İran'da farklı yetkilileri açıklamalarında da, Şam saldırısına misillemenin şu an için tamamlandığı, İsrail'in kendilerine karşı misilleme yapmaması halinde yeni saldırı düzenlenmeyeceği vurgulanmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar