BM: Libya'da sel felaketinde 3 bin 958 kişi vefat etti: 'Salgın ikinci bir krize yol açabilir'

BM: Libya'da sel felaketinde 3 bin 958 kişi vefat etti: 'Salgın ikinci bir krize yol açabilir'
Yayınlanma:
A+ A-
BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), yayınladığı yeni raporda Libya'daki sel felaketinde 3 bin 958 kişinin vefat ettiğini açıkladı. BM, 16 Eylül'de yayımladığı raporda 11 bin 300 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Artı Gerçek - Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’da onlarca kişinin ölümüne yol açan Daniel Kasırgası, rotası üzerindeki Libya’da da büyük yıkıma yol açtı.

OCHA'nın raporunda Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) dayandırarak paylaştığı verilere göre Libya'nın doğusundaki sel felaketi nedeniyle 3 bin 958 kişinin vefat ettiği ve 9 binden fazla kişinin kaybolduğu ifade edildi.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü ve bu rakamların artmasının öngörüldüğü kaydedildi.

40 BİNDEN FAZLA KİŞİ YERİNDEN OLDU

BM Uluslararası Göç Örgütünün (IOM) verilerine göre, ülkenin kuzeydoğusunda 40 binden fazla kişi yerinden oldu.

Selden en çok etkilenen Derne kenti gibi yerlerde yaşanan erişim kısıtlamaları nedeniyle sınırlı veri toplanabildiği kaydedilen açıklamada, yerinden edilen kişi sayısının daha yüksek olmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Derne kentinde en az 30 bin kişi yerinden oldu.

71,4 MİLYON DOLARLIK 'ACİL YARDIM' ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) dayandırılan verilerde, Libya'da yaşanan selden etkilenen yaklaşık 300 bin çocuğun artan ishal, kolera ile yetersiz beslenme riskinin yanı sıra şiddet ve istismar riskiyle de karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Libya için selin sonrasında BM'nin Merkezi Acil Durum Fonu'ndan (CERF) acilen 10 milyon dolar ayrıldığı ve sonrasında 71,4 milyon dolarlık "acil yardım" çağrısı yapıldığı hatırlatıldı.

Libya'da 884 bin kişinin ihtiyaç sahibi olduğu, bunlardan 250 bininin acil ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği aktarıldı.

Öte yandan Libya, sel felaketinin ardından sağlık kriziyle de karşı karşıya.

Euronews Türkçe'de yer alan haberde, BM Libya’da ortaya çıkacak hastalıkların ‘ikinci bir krize’ neden olabileceği uyarısı yaptı. Libyalı yetkililer, kirli su içen yüzlerce kişi arasında ishalin yayıldığını bildirdi.

BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ülkede su kirliliği konusunda özellikle endişe duyduklarını belirtti.

İSHAL VAKALARI BAŞLADI

Misyon, ülkede hastalıkların yerleşmesini önlemek için çalışan dokuz BM kuruluşu olduğunu söyledi.

Libya Hastalıklarla Mücadele Merkezi Başkanı Haider al-Saeih, hafta sonu Derne’de en az 150 kişinin kirli su içtikten sonra ishal olduğunu belirtti.

Ülkenin doğusundaki yönetiminin sağlık yetkilileri ortaya çıkan hastalıklara karşı bir aşılama programı başlatıldığını duyurdu.

LİBYA'DAKİ SEL FELAKETİ

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu etkileyen "Daniel" Fırtınası, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara, "sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım" çağrısında bulunmuştu.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Libya'da yaşanan sel felaketine ilişkin 16 Eylül'de yayımladığı raporda 11 bin 300 olarak açıkladığı ölü sayısını bugün 3 bin 958 olarak güncelledi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar