Dışişleri'nden İsrail ve İran'a kalıcı çatışma uyarısı

Dışişleri'nden İsrail ve İran'a kalıcı çatışma uyarısı
İsrail'in İran'a düzenlediği belirtilen saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan itidal çağrısı geldi. Kalıcı çatışma uyarısı yapılan açıklamada, "Tüm tarafları, daha büyük çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz" denildi.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in bu sabah İran'a düzenlediği belirtilen saldırı hakkındaki açıklamasında, bölgesel ve kalıcı bir çatışma uyarısı yaptı. Açıklamada, İsrail'in 1 Nisan günü İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne düzenlediği saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğu ve gerilimin bu nedenle başladığı belirtildi; "Tüm tarafları, daha büyük bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz" denildi.

Bakanlık açıklamasının tam metni şöyle:

"İsrail’in Şam’daki İran Büyükelçiliği’ne yaptığı uluslararası hukuka aykırı saldırıyla başlayan gerilimin, son gelişmelerin ardından kalıcı bir çatışmaya dönüşme riski bulunmaktadır.

Hadiseleri yakından takip etmekteyiz.

Tüm tarafları, daha büyük bir çatışmaya yol açabilecek adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz.

Uluslararası toplumun önceliği, Gazze’deki katliamın durdurulması ve Filistin devletinin kurularak bölgemizde kalıcı barışın sağlanması olmalıdır."

NE OLMUŞTU?

İsrail, 1 Nisan'da İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenlemişti. İkisi üst düzey komutan olmak üzere yedi Devrim Muhafızları mensubunun öldürüldüğü saldırıya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden kınama gelmemişti.

Elçilik saldırısını kendi topraklarına düzenlenmiş addeden Tahran yönetimi, geçen cumartesi (13 Nisan) gecesi İsrail'e yaklaşık 300 İHA ve füze ile misilleme düzenlemişti. Bu saldırılarda ölen olmazken, ABD'nin baskısıyla geniş kapsamlı bir yanıt vermekten vazgeçtiği belirtilen İsrail'in bu sabah İran'ın nükleer tesislerinin bulunduğu İsfahan kentini vurduğu ileri sürüldü.

ABD'li yetkililer füze saldırısı düzenlendiğini ve Washington'ın bunu onaylamadığını savunurken, İranlı yetkililer de kentin üzerinde üç İHA'nın düşürüldüğünü ve nükleer tesislerde hasar meydana gelmediğini açıkladı. İsrail ise henüz resmi bir açıklama yapmadı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar