Dünya Kupası finalinde sahaya girmek isteyen Pussy Riot üyeleri gözaltına alındı

Dünya Kupası finalinde sahaya girmek isteyen Pussy Riot üyeleri gözaltına alındı
Rus muhalif punk grubu Pussy Riot üyeleri Katar'daki Dünya Kupası finalinde İran'daki kadınlarla dayanışmak ve Ukrayna savaşını protesto etmek için sahaya girmek istedi ancak gözaltına alındı. Grup üyeleri 2018'deki Dünya Kupası finalinde sahaya girmişti.

Artı Gerçek- Rus muhalif ve feminist punk grubu Pussy Riot'un üyeleri Katar'daki Dünya Kupası finalinde sahaya girmek istedikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Berlin merkezli Barış için Sinema Vakfı'nın duyurduğuna göre ,Rusya-Ukrayna savaşı, Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin tutukluluğu ve İranlı kadınlara yönelik baskıları protesto etmek isteyen grup üyelerinden Peter Verzilov'u, Nika Nikulshina'yı ve grubun Ukraynalı bir üyesini gözaltına aldı.

2022-11-30t100111z-1919815300-rc28wx9tuf0p-rtrmadp-3-soccer-worldcup-pussyriot.jpg
Rus punk grubu Pussy Riot üyeleri Katar'da

Barış için Sinema Vakfı'nın kurucusu Jaka Bizilj yaptığı açıklamada Verzilov'ın kendisine sahaya girmeden önce Katarlı güvenlik güçlerince gözaltına alındığını söyledi.

Rusya'nın tanınmış insan hakları aktivistlerinden ve bağımsız medya grubu Mediazona'nın yayıncısı Verzilov hakkında Rusya yakalama kararı çıkarmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önde gelen yerel eleştirmenlerinden, Ukrayna'daki savaşa karşı çıkan Navalni, dolandırıcılık, mahkemeye saygısızlık ve şartlı tahliye ihlallerinden toplam 11,5 yıl hapis cezasını çekiyor ve suçlamaların tamamını siyasi olduğu gerekçesiyle reddediyor.

PUSSY RIOT 2018 DÜNYA KUPASI FİNALİNDE SAHAYA GİRMİŞTİ

2018 Dünya Kupası finalinde Verzilov dahil Pussy Riot üyeleri Rusya'daki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için sahaya kısa süreli girmeyi başarmıştı.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar