Ekvador, eski devlet başkanını yakalamak için Meksika Büyükelçiliği'ni bastı: Diplomatik ilişkiler koptu

Ekvador, eski devlet başkanını yakalamak için Meksika Büyükelçiliği'ni bastı: Diplomatik ilişkiler koptu
Ekvador'un yolsuzluktan yakalama emri çıkardığı eski Devlet Başkan yardımcısı Glas'ı sığındığı Meksika Büyükelçiliği'nden polis baskınıyla alması üzerine Meksika, Ekvador'la diplomatik ilişkileri kesti

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın çetelerle başı dertteki ülkesi Ekvador'da polis, yolsuzluk suçundan hüküm giyen eski Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Glas’ın sığındığı Meksika'nın Quito Büyükelçiliği’ne baskın yaptı. Baskın sırasında bazı Meksikalı diplomatlar yaralandı. Meksika, BM'nin devletlerarası meselelere bakan Uluslararası Adalet Divanı'na başvuracağını söyleyerek Ekvador ile diplomatik ilişkileri kesti.

6 YIL HAPİS YATIP ÇIKTIKTAN SONRA YENİDEN SUÇLANDI

Solcu Rafael Correa'nın devlet başkanlığı döneminde 2013-2017 yılları arasında Ekvador'un devlet başkan yardımcısı olarak görev yapan Jorge Glas, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden alınmıştı. Brezilyalı inşaat devi Odebrecht'teki yolsuzlukla bağlantılı olarak 13.5 milyon dolar rüşvet almakla da suçlanan Glas, 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ekvador, kasım ayında hapishaneden serbest bırakılan Glas hakkında başka yolsuzluk iddialarından yeni bir yakalama emri çıkardı. Masum olduğunu, hakkındaki suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu savunan Glas, aralık ayında Meksika Büyükelçiliği'ne sığınıp siyasi sığınma talep etti.

BÜYÜKELÇİNİN İSTENMEYEN KİŞİ İLANI GERİLİM TIRMANDIRDI

Önceki gün Ekvador yönetimi, Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador'un Ekvador'da bir başkan adayının suikasta kurban gittiği kanlı seçimler hakkındaki "talihsiz" açıklamalarını gerekçe göstererek Meksika'nın Quito Büyükelçisi'ni "istenmeyen kişi" ilan etti. Dün Meksika, durumun "kapsamlı bir analizinin ardından" Glas'a siyasi sığınma hakkı verdiğini açıkladı. Ekvador yönetiminin bunu "yasadışı" ilan etmesinin ardından polis ve asker, arbede eşliğinde zorla Meksika Büyükelçiliği'ne girip Glas'ı yakalayarak mahkemeye götürdü.

'DİPLOMATİK MİSYON DOKUNULMAZLIĞININ KÖTÜYE KULLANILMASI'

Meksika Büyükelçiliği önünde çekilen fotoğraflarda polisin elçilik binasının kapalı girişindeki duvara ve metal çite tırmandığı görüldü.

Ekvador Devlet Başkanlığı açıklamasında, Meksika, "eski başkan yardımcısını barındıran diplomatik misyona tanınan dokunulmazlık ve ayrıcalıkları kötüye kullanmak ve geleneksel yasal çerçeveye aykırı olarak diplomatik sığınma hakkı vermekle" suçlandı.

'ULUSLARARASI HUKUK İLE MEKSİKA EGEMENLİĞİNİN İHLALİ'

Meksika Devlet Başkanı ise "Ekvador polisi, karşılaştığı zulüm ve taciz nedeniyle mülteci olan ve sığınma talebinde bulunan ülkenin eski başkan yardımcısını zorla büyükelçiliğimize girerek gözaltına aldı" dedi.

MEKSİKA DIŞİŞLERİ BAKANI: ÇOK SAYIDA DİPLOMAT YARALANDI

Glas'ın elçilik baskınıyla yakalanmasını "otoriter" bir eylem ve uluslararası hukuk ile Meksika egemenliğinin ihlali olarak niteleyen Lopez Obrador, Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena'ya Ekvador'la diplomatik ilişkileri askıya alması talimatını verdiğini açıkladı.

Baskın sırasında çok sayıda diplomat yaralandığını söyleyen Barcena, X'teki paylaşımında, Güney Amerika ülkesiyle diplomatik bağların "derhal" askıya alındığını duyurdu.

ÇETELERLE SAVAŞ YÜZÜNDEN OHAL

Ekvador'da geçen yılın sonlarında göreve başlar başlamaz uyuşturucu çeteleriyle hızla tırmanan çatışmalarla karşı karşıya kalan Devlet Başkanı Daniel Noboa, bu yılın başlarında ülke çapında olağanüstü hal ilan edip geçen ay bunun süresini uzattı. (BBC, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar