Irkçı paylaşımları nedeniyle rapçi Ye'nin Twitter hesabı tekrar askıya alındı

Irkçı paylaşımları nedeniyle rapçi Ye'nin Twitter hesabı tekrar askıya alındı
ABD'li rapçi Ye'nin Twitter hesabı "paylaşımlarında şiddeti teşvik ettiği" gerekçesiyle tekrar askıya alındı. Daha önce Ye'yi affeden Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, konuya ilişkin "Elimden geleni yaptım ama kurallarımızı ihlal etti" dedi.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, ABD'li ünlü rapçi Ye'nin Twitter hesabını süresiz olarak dondurdu.

Yahudi iş insanı Ari Emmanuel'in bir teknede Elon Musk'ı yıkarken çekilen fotoğrafı paylaşarak Musk'ın eşcinsel olduğunu ima eden Ye, Nazilerin sembolü svastikayı da (gamalı haç) paylaşınca Twitter hesabı süresiz olarak askıya alındı.

Elon Musk daha önce Ye'yi affederek Twitter hesabını iade etmişti.

MUSK: ELİMDEN GELENİ YAPTIM AMA KURALLARIMIZI İHLAL ETTİ

Ye'nin paylaştığı fotoğrafları "kilo vermek için güzel bir motivasyon" diyerek tiye alan Musk, "Elimden gelenin en iyisini yaptım. Buna rağmen, "şiddeti övmeme" kuralımızı yine ihlal etti. Hesabı askıya alınacak" dedi.

IRKÇI ALEX JONES'UN PROGRAMINA DA KATILDI

092401144-kanye-west.webp

Öte yandan Ye, dün kar maskesiyle katıldığı bir radyo programında ırkçı ve ırkçılığı öven ifadeler kullanmaya devam etti.

ABD'de bir ilkokula 2012'de düzenlenen ve 26 kişinin öldüğü silahlı saldırıyı "aldatmaca" diye nitelediği için milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkum olan Alex Jones'un komplo teorileri yaydığı radyo programı "InfoWars"da (Bilgi Savaşları) konuşan Ye, "Her insanın masaya getirdiği değerli şeyler vardır, özellikle de Hitler'in. Hem Hitler, Hristiyan olarak doğdu" dedi.

YE: KULLANDIĞIM MİKROFONU HİTLER İCAT ETTİ

Irkçı Nick Fuentes ile birlikte katıldığı programda Hitler hakkında iyi şeyler gördüğünü de iddia eden Ye Hitler için, "Otoyolları icat etti, bir müzisyen olarak kullandığım mikrofonu icat etti. Hitler'in iyi bir şey yaptığını yüksek sesle söyleyemiyorsunuz ve ben bundan sıkıldım" dedi.

Irkçı Jones'un "Naziler hayduttu ve gerçekten kötü şeyler yaptılar" diye araya girmesi üzerine "Nazileri sürekli aşağılamaktan vazgeçmeliyiz" diyen Ye, Nazileri sevdiğini söyledi.

PARLER, YE İLE SATIŞ SÜRECİNİ DURDURDUĞUNU DUYURDU

Öte yandan, sağ eğilimli sosyal medya uygulaması "Parler" daha önce şirketi satın almak için kendileriyle görüşmelere başlayan Ye ile süreci durdurduklarını açıkladı. Şirketin Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda "Karşılıklı olarak satış sürecini durdurmaya karar verildiği" vurgulandı.

Daha çok muhafazakar ve aşırı sağcı eğilimli kullanıcıların bulunduğu platform, kendisini "ana akım" sosyal medyaya alternatif olarak sunuyor.

ÜNLÜ FİRMALAR REKLAM SÖZLEŞMELERİNİ İPTAL ETMİŞTİ

Ünlü rapçi Ye, antisemit açıklamaları nedeniyle 2 milyar doları bulan servetinin büyük çoğunluğunu bir gecede kaybetmişti. Adidas başta olmak üzere Ye ile çalışan pek çok firma, ünlü rapçi ile işbirliğini sonlandırmasının ardından Ye'nin serveti 400 milyon dolara düşmüştü.

Kendisini "mutlak ifade özgürlüğü savunucusu" diye tanımlayan Elon Musk'ın Twitter'ı satın almasının ardından Ye ile birlikte, başta eski ABD Başkanı Trump olmak üzere pek çok ismin Twitter hesabı iade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar