Elon Musk özel jetini takip eden hesabın sahibiyle davalık oldu

Elon Musk özel jetini takip eden hesabın sahibiyle davalık oldu
Twitter CEO'su Elon Musk artık Twitter'dan dünya liderleri de dahil kişilerin "gerçek zamanlı konum bilgilerini" paylaşan hesapların askıya alınacağını duyurdu. Musk kendi özel jetini takip eden hesabın yönetici 20 yaşındaki ABD'li gençle de davalık oldu.

Artı Gerçek- Twitter'ın CEO'su ABD'li milyarder girişimci Elon Musk özel jetini takip eden Twitter hesabının sahibi Jack Sweeney ile davalık oldu.

Musk oğlu X'in hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle "ElonJet" adlı Twitter hesabının 20 yaşındaki Sweeney'e ve "ailesine zarar vermeye çalışan diğer kişilere" dava açtığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Musk " Dün gece Los Angeles'ta küçük X'i taşıyan bir otomobili çılgın bir takipçi takip etti (araçta benim olduğumu düşünüyordu), daha sonra otomobilin hareket etmesini engelledi ve kaportasına tırmandı. Aileme zarar verilmesini destekleyen Sweeney ve kuruluşlara karşı yasal işlem başlatıldı" dedi.

Takipçinin görüntülerini de paylaşan Musk "Bu kişiyi ya da aracı tanıyor musunuz?" diye de sordu.

GENCİN KİŞİSEL HESABI DA KAPATILDI

Yaklaşık yarım milyon takipçisi bulunan ve Musk'ın özel jetini kullandığı anlarda uçuş takip bilgilerini paylaşan Sweeney'in sahibi olduğu "ElonJet" adlı hesap çarşamba günü Twitter tarafından "topluluk kurallarını ihlal ettiği" için kalıcı olarak askıya alınmıştı.

Ardından Twitter, Florida'daki bir kolejde okuyan Sweeney'in kişisel Twitter hesabını da dondurdu.

Sweeney'in CNN ile paylaştığı ekran görüntülerine göre Musk 2021'in aralık ayında gence özel jetini takip eden hesabı kapatması için 5 bin dolar teklif etti. Ancak Sweeney'nin 50 bin dolar istemesi üzerine Musk para teklifinden vazgeçti.

musk-weeney.jpg

Sosyal medya kullanıcılarının bazıları Musk'ın kararını "ifade özgürlüğüne zarar verdiği" gerekçesiyle eleştirirken Tesla ve SpaceX CEO'su bundan sonra kişilerin gerçek zamanlı konumlarını paylaşan hesapların "fiziksel güvenlik ihlali" olduğu gerekçesiyle askıya alınacağını da duyurdu.

MUSK DÜNYA LİDERLERİNİN UÇUŞ ROTASINI TAKİP EDEN HESAPLARI DA KAPATTI

Musk söz konusu paylaşımında "Fiziksel bir güvenlik ihlali olduğu için, herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini ifşa eden herhangi bir hesap askıya alınacaktır. Buna, gerçek zamanlı konum bilgisine sahip sitelere bağlantı verilmesi dahildir" ifadelerini kullandı.

Twitter'ın Yardım Merkezi de "Başkalarının özel bilgilerini onların açık izni ve izni olmadan yayınlayamaz veya gönderemezsiniz" diye başlayan güncellenmiş bir medya politikasını tweetledi.

Sweeney, Musk'ın yanı sıra aralarında Microsoft kurucularından Bill Gates, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ve Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in de özel jetlerini gerçek zamanlı takip eden onlarca Twitter hesabını yönetiyordu.

Çarşamba günü itibarıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı'nın kullandığı Air Force One uçağını takip eden hesaplar da kapatılmış görünüyor.

MUSK, TESLA HİSSELERİNİ SATIYOR

Diğer yandan Elon Musk bu hafta 3,58 milyar dolar değerinde daha Tesla hissesi sattı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yapılan bildirime göre, Musk şirketin 22 milyon hissesinin satışını gerçekleştirdi.

Twitter'ı 44 milyar dolara satın almasının ardından ikinci hisse satışını yapan Musk kasım ayında da 3,95 milyar dolarlık Tesla hissesi satmıştı. Ayrıca bu yıl nisan ayında yaklaşık 8,5 milyar dolar ve ağustos ayında 6,9 milyar dolar değerinde Tesla hissesinin satışını gerçekleştirmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar