Erbil ile Bağdat anlaştı: Sınırlara federal muhafızlar konuşlanacak

Erbil ile Bağdat anlaştı: Sınırlara federal muhafızlar konuşlanacak
Yayınlanma:
A+ A-
Irak'ın merkezi hükümeti, Türkiye ve İran'ın hava saldırılarının ardından Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarına federal muhafız konuşlandıracak. İran'ın bu yöndeki çağrılarının ardından alınan karar, Erbil ile koordinasyon içinde hayata geçirilecek.

Artı Gerçek - Türkiye ile İran'ın son günlerde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde düzenlediği saldırıların ardından, Bağdat yönetiminin sınıra yeniden federal sınır muhafızlarının konuşlandırılması gündemde. Bağdat'taki merkezi yönetimden yapılan açıklamada, "Türkiye ve İran sınırlarına yeniden sınır muhafızlarının gönderilmesinin planlandığı" belirtildi. Kararın, İran'dan bu yönde yapılan çağrıların ardından gelmesi dikkat çekti.

'PEŞMERGE BAKANLIĞI İLE KOORDİNASYON KURULACAK'

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin başkanlığında yapılan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Yetkililer, İran ve Türkiye sınırlarına Irak sınır muhafızlarını yeniden konuşlandırmak için bir plan hazırlama kararı aldı" denildi. "Bu girişim, Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı ile koordinasyon içinde hayata geçirilecek" ifadeleri kullanıldı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) sınırları şu anda, Bağdat'taki federal savunma bakanlığının yetkisi dahilinde peşmerge tarafından korunuyor.

İRAN NE TALEP ETTİ?

IKBY son günlerde hem Türkiye'nin hem İran'ın sınır ötesi hava saldırılarına sahne oldu. Tahran, bir Kürt olan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine özellikle Kürt bölgelerinde patlak veren isyandan sorumlu tuttuğu grupları, IKBY sınırları içinde hava saldırılarıyla hedef aldı.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahyan dün yaptığı açıklamada, "Sınıra Bağdat'ın ulusal güçleri konuşlandırılana ve kendi toprak bütünlüklerini savunma ihtiyaçları ortadan kalkana dek" hava saldırılarına devem edeceklerini söylemişti. İran Dışişleri sözcüsü Nasır Kanani de hafta başında, Irak hükümetinin sınıra muhafız konuşlandırması çağrısında bulunmuştu.

Bu gelişmelerin ardından salı günü bir peşmerge heyeti Bağdat'ta, içişleri ve savunma bakanlığı temsilcileriyle biraraya gelmişti. Erbil'den yapılan açıklamada, görüşmede "sınır güvenliğini güçlendirme amaçlı bir strateji üzerinde anlaşma sağlandığı" belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar