Beşar Esad ve Esma Esad, Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret ediyor

Beşar Esad ve Esma Esad, Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, eşi Esma Esad'la birlikte Birleşik Arap Emirlikleri'ne resmi bir ziyaret düzenliyor. Esad'ın Abu Dabi'de resmi tören çerçevesinde top atışlarıyla karşılanması dikkat çekti.

Artı Gerçek - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Eşi Esma Esad'ın da eşlik ettiği ziyaret, pek çok Arap ülkesinin Şam yönetimiyle ilişkileri normalleştirmek üzere temas kurduğu bir döneme denk geliyor.

BAE, Esad'ın Suriye'deki savaşın 2011'deki başlangıcından bu yana ilk ziyaret ettiği ülke olmuştu. Geçen yılki sönük karşılamanın aksine, Esad'ın bu kez resmi törenle karşılanması dikkat çekti.

Suriye devlet medyası, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Muhammed bin Zayid en-Nehyan tarafından karşılanan Esad'ın, Başkanlık Sarayı'na girişinde top atışı yapılmasına ve BAE ordusuna ait savaş jetleri tarafından selamlanmasına yer verdi.

BAE, Suriye'deki savaşın ilk yıllarında silahlı muhalefeti desteklemesine ve Esad yönetiminin tecrit edilmesi girişimlerinde başı çekmesine rağmen, son yıllarda Şam'la normalleşme konusunda da ilk adımı atan Körfez ülkelerinden biri olmuştu. BAE, müttefiki ABD'nin itirazlarına rağmen Şam'la ilişkilerini yeniden inşa etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar