Suriyeli vekil: Şam, Moskova aracılığıyla Ankara’ya mutabakat muhtırası gönderdi

Suriyeli vekil: Şam, Moskova aracılığıyla Ankara’ya mutabakat muhtırası gönderdi
Yayınlanma:
A+ A-
Suriyeli vekil Ali Odeh El Cadan, Türkiye ile planlanan dışişleri bakan yardımcıları toplantısının ertelenmesinin arka planını anlattı. Buna göre, Şam yönetimi Türkiye'ye asker çekme çağrısı yapan bir mutabakat muhtırası yolladı. Ankara yanıt vermedi.

Artı Gerçek - Türkiye ile Suriye arasında geçen hafta yapılması planlanan dışişleri bakan yardımcıları toplantısının ertelenmesinin ayrıntıları netleşiyor. Şam yönetiminin, Moskova aracılığıyla Ankara'ya bir mutabakat muhtırası (uzlaşı belgesi) gönderdiği, görüşmeyi de bu belgedeki şartların kabul edilmesine bağladığı ortaya çıktı. Şartlar arasında Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi yer alırken, Ankara'nın mutabakat muhtırasına herhangi bir yanıt vermediği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ile Türkiye arasında İran ve Rusya'nın da katılıacağı dışişleri bakan yardımcıları toplantısının geçen hafta yapılacağını açıklamıştı. Ancak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bu tarihlerde Moskova'yı ziyaret ederken, söz konusu toplantının ertelendiği haberi gelmişti. Esad da Rus basınıyla söyleşilerinde, Türkiye ile normalleşme sürecinin ilerlemesi için TSK'nin ülkedeki askerlerini çekmesinin şart olduğunu vurgulamıştı.

'ÖN ADIMLARDA ANLAŞMADAN GÖRÜŞME YAPILMAYACAK'

Suriye parlamentosunda milletvekili olan Ali Odeh El Cadan ise bu süreçte yaşananları anlattı. Rudaw'a konuşan El Cadan, Şam’ın Moskova aracılığıyla Ankara’ya bir mutabakat muhtırası gönderdiğini ve dışişleri bakanları düzeyindeki görüşmenin bu muhtıradaki şartların kabul edilmesine bağlı olduğunu söyledi. El Cadan, "Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapmadan önce, ön adım olarak birkaç noktada anlaşmamız gerekiyor" dedi.

Suriyeli vekil, "uzlaşılması gereken noktalar" olarak gördükleri şartları da şöyle sıraladı: "Türk işgalcilerin Kuzeybatı Suriye topraklarından tamamen çekilmesi, bu bölgelerin Suriye Arap Ordusu’na teslim edilmesi ve Türkiye'nin milisleri aracılığıyla işgal edip ve kontrol ettiği topraklara Suriye Devleti’nin geri dönmesi."

'AK PARTİ'NİN KULLANACAĞI BİR KOZ DEĞİLİZ'

Dışişleri düzeyinde bir görüşme olabilmesi için Türkiye’ye sundukları şartların kabul edilmesi gerektiğini belirten El Cadan, 14 Mayıs seçimlerini de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP için “kader” olarak niteledi.

Ankara'nın Şam ile temas konusunda seçimlerdeki amaçları için "zaman kazanmaya çalıştığı" yorumu yapan Suriyeli vekil, "AK Parti’nin kullanacağı bir koz değiliz, egemen bir devletiz ve kontrolümüze geri verilmesi gereken işgal edilmiş topraklarımız var” dedi. El Cadan, “Bu noktalar onaylanırsa Şam ‘Siyasette kalıcı dost veya düşman olmaz’ ilkesine dayanan her türlü anlaşmayı memnuniyetle karşılar” diye konuştu.

Suriye devletinin Türkiye ile olan tüm sınır şeridinin kontrolünü yeniden kazanmak istediğini vurgulayan El Cadan, Şam’ın Rusya üzerinden Türkiye'ye gönderilen mutabakat muhtırasına herhangi bir yanıt alamadığını da söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar