Esad'dan Erdoğan ile görüşme şartı: Türkiye Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekmeli

Esad'dan Erdoğan ile görüşme şartı: Türkiye Suriye'nin kuzeyinden askerlerini çekmeli
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Devlet Başkanı Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme için Türkiye'nin asker çekmesi şartını yineledi. Moskova'yı ziyaret eden Esad, "Tek senaryo bu" dedi. İki ülkenin dışişleri bakan yardımcıları arasında planlanan toplantı da ertelendi.

Artı Gerçek - Suriye Devlet Başkanı Esad, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmenin ardından Ankara ile ilişkilerin normalleşmesi konusundaki "çekilme" şartını tekrarladı. Esad, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin "sadece Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askerlerini çekmesiyle mümkün olabileceğini" söyledi.

Esad'ın Türkiye'ye çekilme çağrısı yaparken ülkesinde daha fazla Rus askerine yeşil ışık yakması, Ankara ile Şam arasında İran ve Rusya'nın da katılımıyla planlanan dışişleri bakan yardımcıları görüşmesinin ise ertelenmesi dikkat çekti.

'ANKARA TERÖRİZME DESTEĞİNİ SONLANDIRMALI'

Rus resmi haber ajansı RIA'ya konuşan Esad, Erdoğan'la ancak "Türkiye askerlerini Suriye topraklarından tamamen, açıkça ve tereddüt etmeden çekmeye hazır olduğunda" görüşebileceğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı ayrıca Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde desteklediği silahlı isyancılara atıf yaparak, Ankara'nın "terörizmi desteklemeyi tamamen sonlandırması" gerektiğini belirtti.

'SAVAŞA SON VERMEYECEKSE NE YARARI OLABİLİR?'

Esad "Erdoğan'la bir görüşmenin gerçekleşebileceği tek senaryo bu. Suriye'deki savaşın nihai olarak sona ermesine yol açmayacaksa, böyle bir toplantının ne yararı olabilir ve neden organize edilsin?" ifadelerini kullandı.

'RUS ORDUSUNUN HERHANGİ BİR ÜLKEDEKİ VARLIĞI GEÇİCİ OLMAMALI'

Esad, RIA ile söyleşisinde Suriye'de daha fazla Rus askeri varlığına da yeşil ışık yaktı. Rusya'nın Suriye'de yeni askeri üsler kurma ve ülkedeki asker sayısını artırma yönünde gelebilecek herhangi bir öneriye açık olduklarını söyleyen Suriye lideri, Moskova'nın ülkedeki varlığının "kalıcı" olabileceğini de ima etti.

Esad "Terörle mücadele günümüzün meselesi ama geçici bir mesele. Rus ordusunun herhangi bir ülkedeki varlığı geçici olmamalı. Burada söz konusu olan uluslararası denge. Rusya'nın Akdeniz ülkesi olan Suriye'deki varlığının da dünyadaki güç dengesi açısından bir anlamı var" dedi.

Esad ayrıca Rusya'nın Ukrayna'da kendi toprağı ilan ettiği bölgeleri Suriye'nin tanıdığını da duyurdu. Rusya'ya bağlanan Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerini Rusya toprağı olarak tanıdıklarını belirten Esad, "Bu savaş hiç yaşanmasaydı bile o bölgeler tarihi açıdan Rus toprağı" ifadesini kullandı.

DÖRTLÜ TOPLANTININ ERTELENDİĞİ DOĞRULANDI

Esad'ın Moskova ziyaretiyle eş zamanlı olarak, Rusya, Türkiye, Suriye ve İran dışişleri bakan yardımcılarının bu hafta düzenlemesi beklenen toplantının ertelenmesi dikkat çekti. Söz konusu toplantı, Suriye ile Türkiye arasında yaklaşık 12 sene sonra dışişleri düzeyindeki ilk buluşma olacaktı. Toplantının, önce bizzat dışişleri bakanları, sonra da Erdoğan ile Esad arasında bir görüşmeye zemin hazırlaması planlanıyordu.

'TEKNİK GEREKÇELERLE' ERTELEME İDDİASI

Ancak Esad'ın Suriye Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinin ardından erteleme haberi geldi. Reuters'a Ankara'dan konuşan bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, toplantının "teknik gerekçelerle" belirsiz bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Kaynak daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Dörtlü toplantının 15-16 Mart'ta Moskova'da ilk kez İran'ın da katılımıyla yapılması planlanıyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar