Esad: Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi için ortak strateji geliştirilmeli

Esad: Türkiye'nin Suriye'den çekilmesi için ortak strateji geliştirilmeli
Yayınlanma:
A+ A-
İran heyetini ağırlayan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye'nin askerlerini Suriye'den çekmesi talebini yineledi. Dörtlü toplantıların önemini vurgulayan Esad bir takvim oluşturulması için ortak strateji geliştirilmesi çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - Türkiye ile Suriye arasında normalleşme adımlarının atılması yönünde bir süredir görüşmeler devam ederken Suriye lideri Beşar Esad dün İran heyetini Şam’da ağırlad. İran Dışişleri Özel İşler Bakan Yardımcısı Ali Asgar Hacı önderliğindeki heyetle bir toplantı yapan Esad, bölgedeki gelişmeler ile ilgili de konuştu.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre Esad görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye'nin Suriye topraklarından çekilmesi yönündeki talebini yineleyerek bu konu da dahil olmak üzere sorunların çözümünde İran-Türkiye-Rusya ve Suriye arasındaki "dörtlü toplantıların" ve Astana görüşmelerinin önemini vurguladı.

SANA'daki haberde şu ifadeler yer aldı: "Esad, bundan sonraki aşamada, özellikle dörtlü toplantılar ve Astana yolunda koordinasyonun öneminin altını çizerek, Rusya ve İran taraflarıyla işbirliği içinde, ister Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi olsun, ister terörle mücadele olsun, ister başka konular olsun temelleri tanımlayan ve yaklaşan müzakerelerin dayandığı başlıkları ve hedefleri kesin olarak netleştiren ve bu adresler için bir zaman çerçevesi ve uygulama mekanizmalarını belirleyecek ortak bir stratejinin geliştirilmesini vurguladı."

İran Dışişleri Özel İşler Bakan Yardımcısı Ali Asgar Hacı da ülkesinin özellikle Arap ülkeleri ve Suriye arasında yaşanan yakınlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hacı bu yeni aşamanın, "Suriye’nin kararlılığı ve halkının teröre karşı gösterdiği fedakarlıklar" sayesinde mümkün olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar