Eski Nazi askerini onurlandıran Kanada Avam Kamarası Başkanı özür diledi

Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna lideri Zelenskiy'nin Kanada ziyareti sırasında bir skandala imza atıldı. Naziler safında savaşmış bir Ukraynalı olan Yaroslav Hunka, Avam Kamarası Başkanı Anthony Rota tarafından "kahraman" diye nitelendi. Hunka tepkiler sonrasında özür diledi.

Artı Gerçek - Kanada'da parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nın Başkanı Anthony Rota pazar günü bir parlamento toplantısında İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliğinde görev yapan 98 yaşındaki Yaroslav Hunka'yı övdüğü için özür diledi.

'SAVAŞ KAHRAMANI' DEMİŞTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin 22 Eylül'de Kanada Avam Kamarasında yaptığı konuşmanın ardından Rota, salonda bulunan 98 yaşındaki Yaroslov Hunka'yı "Birinci Ukrayna Tümeni için savaşan bir kahraman" olarak tanıttı ve ayrı ayrı "Ukrayna ve Kanada kahramanı" diye tanımladığı Hunka'ya hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Ancak Zelenskiy ve Trudeau'nuın bulunduğu salonda alkışlarla karşılanan Hunka'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin safında savaştığı ortaya çıktı. Antisemitizmle mücadele eden Yahudi örgütü Simon Wiesenthal Merkezi'nin Dostları, Yaroslav Hunka'nın İkinci Dünya Savaşı'nda SS'in 14. Waffen Grenadier Tümeni'nin bir üyesi olarak görev yaptığını belirterek özür talep etti.

'KARARIMDAN PİŞMANLIK DUYDUM'

Eleştirilerin ardından Rota özür dilemek zorunda kaldı. Rota, eleştirilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna Devlet Başkanı'nın hitabının ardından yaptığım konuşmada Mecliste bulunan bir kişiden övgüyle söz ettim ancak daha sonra bu kararımdan pişman olmama yol açan bilgiler edindim" ifadesini kullandı. Parlamento üyelerinin ve Ukrayna delegasyonunun, kendisinin Hunka'dan söz edeceğinden haberdar olmadıklarını anlatan Rota, "Kanada ve tüm dünyadaki Yahudi toplumlarından özellikle özür diliyorum. Bu eylemimin tüm sorumluluğunu üstleniyorum" dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da yaptığı yazılı açıklamada, Rota'nın, Hunka'yı davet ederek parlamentoda tanıtma konusundaki tüm sorumluluğu üstlendiğini belirterek, bu konuda daha önce Başbakanlık Ofisi'ne ya da Ukrayna delegasyonuna bilgi verilmediğini söyledi.

YAROSLAV HUNKA KİMDİR?

Binlerce Ukraynalı savaş sırasında Alman tarafında savaşmış ancak milyonlarca Ukraynalı da Sovyetler'in Kızıl Ordusu'nda görev yapmıştı. Yaroslav Hunka ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Galiçya Tümeni olarak da bilinen 14. Waffen-SS Grenadier Tümeni'nde görev yapmıştı. Bu, Nazi komutası altında çoğunlukla Ukraynalılardan oluşan gönüllü bir birlikti. Tümen üyeleri Polonyalı ve Yahudi sivilleri öldürmekle suçlansa da, birlik bir mahkeme tarafından herhangi bir savaş suçundan suçlu bulunmamıştı Birim 1945 yılında Batılı Müttefiklere teslim olmadan önce Birinci Ukrayna Tümeni olarak yeniden adlandırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar